Wrona: Wpływy służb pozostały [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Wrona

Jacek Wrona / Fot. YouTube

"Wpływy tych służb zawsze były znaczne, prawie pół roku byliśmy pod okupacją sowiecką" - mówił w Dniu na żywo w MN Jacek Wrona, były oficer Centralnego Biura Śledczego.

Skazani za szpiegostwo

“Trzeba mieć świadomość, że nie znamy dokładnych akt sprawy, niemniej te kary ciężko nazwać symbolicznymi. To jest kpina, mając na uwadze działania Moskwy na Ukrainie i obecną sytuację – pełnowymiarową wojnę, ale i wojnę hybrydową na naszej granicy, którą służby rosyjsko – białoruskie prowadzą już półtora roku” – mówił Wrona.

Ciągłość służb

“Musimy pamiętać o jednej rzeczy. Nie zostały zerwane związki FSB z KGB i GRU, więc przez lata została ta sieć w różny sposób konserwowana i budowana. Wpływy tych służb zawsze były znaczne, prawie pół roku byliśmy pod okupacją sowiecką. Proszę zauważyć jak to wygląda na terenie Niemiec. Elity niemieckie są zinfiltrowane, a w części wykreowane przez te służby. Na terenie Polski musimy mieć świadomość, że te wpływy zostały. Nie tylko wśród ludzi, którzy działali kilkadziesiąt lat temu. Mamy zachęty finansowe, możliwości są znaczne” – dodawał ekspert.

Przeciwdziałanie

“Tutaj oczywiście jest to zadanie dla służb kontrwywiadowczych, nie tylko na terenie Polski, ale całej Unii Europejskiej. Musimy mieć świadomość, że oprócz tego klasycznego wywiadu, funkcjonuje tzw. biały wywiad, gdzie informacje zbierane są z legalnych źródeł. Ważną rzeczą jest, żeby pewne informacje, które nie mają klauzuli poufności czy tajności, jednak też nie pokazywać. Nie rozpowszechniać niepotrzebnej wiedzy, dotyczącej życia politycznego, społecznego, gospodarczego. Olbrzymią rolę wywiadowczą spełniają też różnego rodzaju instytucje, które działają legalnie, a finansowani są przez Rosję – są to tzw. agenci wpływu lub też pożyteczni idioci, którzy działają na rzecz Kremla” – wskazywał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY