Kubala: Procesy pokazowe polskich działaczy [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Kubala

Paweł Kubala / Fot. Archiwum Pawła Kubali

"Władze białoruskie liczą na to, że polscy działacze będą umierać w więzieniach" - mówił w Dniu na żywo w MN Paweł Kubala, politolog.

Procesy pokazowe

“Ta sprawa pokazuje stosunek białoruskich władz do Polaków. Mamy do czynienia z procesami pokazowymi polskich działaczy, bo działo się to do szeregu polskich działaczy, np. Annę Paniszewą, która teraz uczestniczy w różnych spotkaniach i opowiada o sytuacji Polaków na Białorusi. Dąży się tam do rozbicia polskiej mniejszości, a docelowo do pełnego zniszczenia, bo jest to czynnik, który przeszkadza białoruskim władzom. Na pewno jest to wykorzystywane w stosunkach międzynarodowych. Przy takim rozwoju działań, gdzie Białoruś jest sojusznikiem prowadzącej wojnę Rosji, to trudno oczekiwać, żeby nagle się układać” – mówił Kubala.

Wyrok dla Poczobuta

“Raczej należy się spodziewać wysokiego wyroku, że z reguły nie ma żadnych zaskoczeń. Udał się zrobić zdjęcie Andrzejowi Poczobutowi podczas rozpoczynającego się procesu. To widok poruszający – bardzo wychudzonego Andrzeja Poczobuta. Pojawiły się informacje, że jest chory, podano mu podstawowe leki, odmówiono mu specjalistycznej pomocy” – wskazywał politolog.

Skazywani za polskość

“Przyszła mi taka refleksja do głowy, że wracamy do najczarniejszych czasów zaborów, kiedy działacze polskich organizacji byli skazywani za polskość. Duża część została uwięziona, znacznie pogorszył się ich stan zdrowia. Podobnie było wcześniej z Andżeliką Borys – nie dopuszczano do niej pomocy. Władze białoruskie liczą na to, że polscy działacze będą umierać w więzieniach” – podkreślał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY