Jaworski: Mamy do czynienia z sytuacją, w której trzeba wspierać Ukrainę w walce z Rosją [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy / Fot. YouTube

Lech Jaworski w rozmowie z Oliverem Pochwatem w Mediach Narodowych skomentował pojawiające się mediach informacje o chęci przekazania walczącej Ukrainie polskich czołgów Leopard.

W ubiegłym tygodniu amerykański dziennik „The Wall Street Journal” powołując się na szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Sławomira Dębskiego, poinformował, że Polska rozważa przekazanie Ukrainie produkowanych w Niemczech czołgów Leopard. Informację potwierdził również czeski urzędnik ściśle zaangażowany w pomoc w przekazywaniu zachodniej broni Ukrainie.

Zagmatwana kwestia

Szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski mówił, że nasz kraj posiada 240 takich czołgów i planuje pozbyć się ich wszystkich.

„Polska planuje pozbycie się wszystkich z nich, jednak tempo ich darowania zależy od tempa dostaw czołgów kupowanych przez Polskę z Korei Południowej i USA” – mówił Sławomir Dębski.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch pytany Radiu Zet, czy czołgi Leopard z Polski pojadą na Ukrainę, starał się dementować pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje.

– Mówienie o tym, że Polska odda kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk Leopardów to jest absurd. To jest tworzenie rzeczywistości alternatywnej. Ukraina jest zainteresowana tym, aby państwa Zachodu w grupie przekazały im pewną ograniczoną liczbę tego typu czołgów — stwierdził Jakub Kumoch.

Lech Jaworski – czołgi dla Ukrainy

Polska rozważa przekazanie Ukrainie około 10 czołgów Leopard. Politycy liczą jednak na to, że Niemcy stworzą koalicję użytkowników tych maszyn, aby w większej liczbie mogły one wzmocnić Siły Zbrojne Ukrainy. W Europie 14 państw posiada łącznie 2 642 takie czołgi.

Przekazanie czołgów Ukrainie nie jest zdecydowanie ani wykluczone, ani nie jest powiedziane, że trafią. Tak, jak Pan powiedział, ta kwestia jest bardzo złożona. Z jednej strony mamy do czynienia z sytuacją, w której trzeba wspierać Ukrainę w walce z Rosją, bo to też jest w dobrze pojętym polskim interesie. Druga kwestia to kwestia zamiany sprzętu gorszej generacji, gorszego typu na lepszy. Trzecia kwestia to zachowanie spokoju w tych kwestiach i niedoprowadzanie do sytuacji, w której nagle się rozbroimy. To są dobre czołgi, to jest duża ilość i moim zdaniem zdecydowanym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że Polska przekaże teraz gro swoich sił pancernych zza wschodnią granicę, niezależnie od tego, jakie temu cele przyświecają. To taka trochę mało rozsądna decyzja – stwierdził Lech Jaworski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY