Gryglas o zakupie PKP Energetyka: To bardzo dobra decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Gryglas

Zbigniew Gryglas / Fot. YouTube

"Musimy walczyć o swoje interesy, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby polskie interesy zostały zdominowane przez obce mocarstwa" - mówił w Dniu na żywo w MN były wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

PKP Energetyka wraca

“To bardzo dobra decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i naszych interesów geostrategicznych. Nie rozumiałem tej sprzedaży tuż przed zakończeniem kadencji poprzednich rządów. Ta transakcja miała miejsce na samej końcówce. Nikt mi nie wytłumaczy sensu transakcji sprzedaży spółki, która kontroluje sieć energetyczną rozproszoną na terenie całego kraju. To także sieć światłowodowa, więc kwestia komunikacji kontroli nad bardzo ważną infrastrukturą. Mogę powiedzieć tylko tyle – taką decyzję może podjąć albo ktoś naiwny albo ktoś, kto ma w takim działaniu określony swój interes” – mówił Gryglas.

Kapitał ma narodowość

“Jestem również zwolennikiem wolnego rynku, tylko z pewnymi ograniczeniami. Są sektory gospodarki, w których nie możemy sobie pozwolić na pełną dowolność. Kapitał ma swoją narodowość i swój paszport. O tym przekonujemy się zwłaszcza w tych kryzysowych momentach. Są kraje, które pozbawiły się kontroli nad kluczowymi elementami gospodarki, ale one zastosowały drakoński reżim regulacyjny. My nie możemy tego uczynić. Ten reżim nie jest skuteczny, ale przede wszystkim jesteśmy w określonym położeniu geopolitycznym, między dwiema potęgami militarnymi i gospodarczymi. Musimy walczyć o swoje interesy, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby polskie interesy zostały zdominowane przez obce mocarstwa” – dodawał były wiceminister.

Strategiczne aktywa państwa

“Bez wątpienia jest to cała sfera monopolu naturalnego – sieci energetyczne, rurociągi paliwowe, naftowe, to są gazociągi i infrastruktura teleinformatyczna. To są te elementy, nad którymi jako państwo musimy sprawować kontrolę, dlatego że utrata tej kontroli mogłaby zagrażać najbardziej żywotnym interesom naszego państwa. Mówię świadomie o zagrożeniu suwerenności” – wskazywał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY