Ardanowski: Głód zapanuje już nie tylko w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale również i u nas

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski / Fot. PAP/Tytus Żmijewski. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Bez środków ochrony roślin czeka nas zapaść produkcji. Głód zapanuje już nie tylko w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale również i u nas. A wszystko to w imię haseł o rzekomej wyższości pszczoły nad człowiekiem - ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, odnosząc się do unijnych pomysłów wprowadzenia zakazu stosowania środków ochrony roślin.

Zobacz także: Senator opuszcza Partię Demokratyczną. “Istnieje rozdźwięk między tym, czego zwykli Amerykanie chcą(…) a tym, co oferują partie”

Koniec rolnictwa w Europie?

Ponad milion osób podpisało się pod unijną inicjatywą obywatelską „Save Bees and Farmers” (Ratujmy Pszczoły i Rolników), która zakłada całkowite wycofanie syntetycznych środków ochrony roślin z upraw w Unii Europejskiej. Wg Ardanowskiego, a także rolniczej “Solidarności”, podjęcie takiej inicjatywy przez Komisję Europejską jest bardzo prawdopodobne.

Jeżeli ten postulat zostałby zrealizowany, to Europa znalazłaby się na autostradzie w kierunku zniszczenia rolnictwa. Bez środków ochrony roślin czeka nas zapaść produkcji. Głód zapanuje już nie tylko w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale również i u nas. A wszystko to w imię haseł o rzekomej wyższości pszczoły nad człowiekiem – powiedział Ardanowski.

Już w ramach „Europejskiego zielonego ładu” wprowadzono plany ograniczenia stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie. Wg nich do 2030 r. rolnicy mieliby ograniczyć stosowanie pestycydów aż o 50 proc. To jeden z elementów strategii „Od pola do stołu”.

Zostaliśmy sprzedani za niemieckie samochody. Każdego dnia przybywa nam dowodów na to, że rolnictwo ma zniknąć z UE. Bez środków ochrony roślin produkcja żywności się załamie – stwierdził Edward Kosmal, zastępca przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”.

Rząd Morawieckiego: To dobry kierunek

Inna zdanie na ten temat ma rząd Mateusza Morawieckiego.

Unia Europejska jako pierwsza światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zwiększyła cel redukcji emisji do 2030 roku do co najmniej 55 proc. Polska popiera i partycypuje w tych ambitnych dążeniach – oświadczyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska przy okazji zaprezentowania Europejskiego Zielonego Ładu.

Desygnowany przez PiS komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski również w superlatywach wypowiadał się o unijnych rozwiązaniach. Tak było w 2020 roku w czasie konferencji “Europejski zielony ład a interes Polski” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Europejski zielony ład, a zwłaszcza strategia od pola do stołu i strategia bioróżnorodności to dobry kierunek dla rolnictwa w Europie i Polsce – powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, Farmer.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY