Polska wybrała Westinghouse. USA chwali projekt energetyki jądrowej z Polską

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kamala Harris

Kamala Harris / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wiceprezydent USA Kamala Harris z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że Polska wybrała Westinghouse do budowy pierwszej elektrowni atomowej w kraju.
  • Jak potwierdził w piątek wieczorem premier Polski Mateusz Morawiecki, Polska wybrała Westinghouse na partnera w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni jądrowych.
  • Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma być gotowy w 2033 r., a kolejne mają być dostarczane co dwa lata.
  • Polska otrzymała również oferty na budowę elektrowni jądrowych od francuskiego EDF oraz od południowokoreańskiego państwowego KHNP.
  • Zobacz też: Niemcy planują legalizację marihuany do “użytku rekreacyjnego”

Wiceprezydent USA Kamala Harris z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że Polska wybrała Westinghouse, amerykańskiego dostawcę produktów i technologii jądrowych, do budowy pierwszej elektrowni atomowej w kraju.

Polska wybrała Westinghouse

Jak potwierdził w piątek wieczorem premier Polski Mateusz Morawiecki, Polska wybrała Westinghouse na partnera w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni jądrowych, przy czym pierwsza z nich ma powstać w północnym województwie pomorskim w ramach programu rządowego. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma być gotowy w 2033 r., a kolejne mają być dostarczane co dwa lata.

Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę.

USA chwali projekt energetyki jądrowej z Polską

Harris również skomentowała wiadomości na Twitterze.

W moich rozmowach z premierem Polski Morawieckim, w Warszawie i przez telefon, wyraźnie zaznaczyłam, że amerykańskie partnerstwo przy tym projekcie jest korzystne dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne relacje USA-Polska.

Westinghouse

Westinghouse również wyraził swoje zadowolenie z zawarcia umowy. Firma zatweetowała, że

Westinghouse jest dumny i podekscytowany, że podejmuje kolejne kroki w kierunku wspierania przyszłości Polski w zakresie czystej energii z naszym reaktorem AP1000®. To najbardziej zaawansowany z działających obecnie reaktorów.

Polska ma już podpisaną umowę międzyrządową z USA, na mocy której w połowie września Westinghouse, oprócz propozycji współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, zaoferował budowę sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii.

Polska otrzymała również oferty na budowę elektrowni jądrowych od francuskiego EDF oraz od południowokoreańskiego państwowego KHNP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP Biznes, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY