Niemcy planują legalizację marihuany do “użytku rekreacyjnego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Pomimo problemów zdrowotnych, jakie przyniosła legalizacja w Stanach Zjednoczonych, rząd Niemiec forsuje plany legalizacji marihuany.
  • Posiadanie do 1 uncji narkotyku stanie się legalne, a dorośli będą mogli kupić marihuanę w licencjonowanych lokalach w całym kraju.
  • Cała sprzedawana marihuana będzie musiała być wyprodukowana na terenie Niemiec, a import będzie zakazany.
  • Osoby powyżej 21 roku życia miałyby legalny dostęp do marihuany z poziomem THC trzykrotnie wyższym niż ten, który był typowy w latach 90.
  • Zobacz też: Business Insider: Rządowe wakacje kredytowe zbierają żniwo

Minister Zdrowia Niemiec potwierdził, że rząd będzie posuwał się do przodu z planem legalizacji zakupu i posiadania marihuany do “użytku rekreacyjnego”, pomimo zagrożeń zdrowotnych i społecznych związanych z tym narkotykiem.

Posiadanie do 1 uncji narkotyku stanie się legalne, a dorośli będą mogli kupić marihuanę w licencjonowanych lokalach w całym kraju, powiedział Karl Lauterbach (SPD) w środę. Cała sprzedawana marihuana będzie musiała być wyprodukowana na terenie Niemiec, a import będzie zakazany. Według doniesień, rynek będzie ściśle regulowany z ograniczeniami na wszystkie reklamy, a także zostaną wprowadzone przepisy zapewniające, że licencjonowane dyspensery będą zlokalizowane w odpowiedniej odległości od szkół i klubów młodzieżowych.

Dla dorosłych powyżej 21 roku życia zawartość THC, psychodelicznego składnika narkotyku, będzie ograniczona do 15 procent, podczas gdy dla osób w wieku od 18 do 21 lat będzie ograniczona do 10 procent. W latach 60-tych, większość palonej marihuany miała zawartość THC na poziomie około 2 procent, podczas gdy w latach 90-tych, zawartość ta została zwiększona do około 5 procent. Osoby powyżej 21 roku życia miałyby legalny dostęp do marihuany z poziomem THC trzykrotnie wyższym niż ten, który był typowy w latach 90.

Lauterbach napisał na Twitterze:

Legalizacja marihuany jest konieczna, jeśli mamy zakończyć naszą nieudaną walkę z przestępczością związaną z narkotykami. Prawo zmniejszy również konsumpcję, szczególnie wśród młodych ludzi. Celem jest lepsze zdrowie i mniejsza konsumpcja.

Szkodliwość narkotyku

Istnieje jednak już spory sprzeciw wobec planów, zarówno ze strony polityków, jak i farmaceutów. Komisja Lekarska niemieckich farmaceutów wyraźnie wypowiedziała się przeciwko legalizacji marihuany do “celów rekreacyjnych” i ostrzegła przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z konsumpcją narkotyku.

Badania wykazały, że używanie marihuany przez młodych ludzi jest związane z myślami samobójczymi i zwiększoną liczbą prób samobójczych. Osoby, które regularnie zażywają THC o dużej mocy, mają podwyższone ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych, a także schizofrenii. W mieście San Diego w Kalifornii, od czasu legalizacji nastąpił gwałtowny wzrost liczby wizyt na pogotowiu.

Dr Roneet Lev, lekarz medycyny uzależnień w Scripps Mercy Hospital w San Diego powiedziała New York Post:

Obecnie odnotowujemy 37 diagnoz związanych z marihuaną dziennie. To stale wzrastało przez lata. Kiedy zaczynałam w latach 90-tych, nie było czegoś takiego. Teraz widzę jeden do dwóch przypadków na zmianę. Najczęstszym objawem jest psychoza.

Lev opisała tylko jedną placówkę w San Diego, które sumuje ponad 13 tysięcy przypadków związanych z marihuaną każdego roku.

Prawdopodobnie widzimy 20 psychoz wywołanych THC na każdą psychozę wywołaną amfetaminą

– powiedział Ben Cort, który kieruje centrum leczenia narkotyków i alkoholu w Kolorado, które było wśród pierwszych dwóch stanów USA, jakie zalegalizowały marihuanę w 2012 roku. W rzeczywistości, jedno badanie wykazało 24-procentowy wzrost przypadków psychozy w izbach pogotowia w Kolorado po zalegalizowaniu marihuany.

Marihuana ma również najwyższy wskaźnik konwersji do schizofrenii ze wszystkich narkotyków. Dwa duńskie badania, wraz z dużym badaniem z Finlandii, oceniają szanse na rozwój schizofrenii po przejściu przez psychozę wywołaną marihuaną na około 50 procent. Przy gwałtownie rosnącej liczbie przypadków psychozy w USA, kraj ten coraz częściej staje w obliczu długoterminowego kryzysu psychicznego związanego z używaniem marihuany.

Wielu krytyków twierdzi, że wysiłki Holandii w kierunku legalizacji marihuany pomogły w podsycaniu kultury narkotykowej i stworzyły warunki dla rosnącej mafii narkotykowej w tym kraju.

Więcej o szkodliwości marihuany można przeczytać w naszym poprzednim wpisie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY