Jutro częściowe zaćmienie Słońca. To najgłębsze zaćmienie widoczne z Polski od ponad 7 lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Różne grupy zajmujące się astronomią będą organizowały pokazy zaćmienia. Dostępne będą także transmisje internetowe.
  • We wtorek 25 października z Polski będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca.
  • Jeśli chodzi o Warszawę, zacznie się ono o godzinie 11:14, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12:23, a zakończy się o godzinie 13:33.
  • Patrzenie na Słońce, również częściowo zaćmione, przez teleskop bądź lornetkę niewyposażoną w specjalny filtr, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia wzroku, a nawet jego utraty.
  • Zobacz też: Coraz bliżej podpisania izraelsko-libańskiego porozumienia granicznego

Jutro, to jest 25 października 2022 roku, jeśli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe, z całej Polski będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. To najgłębsze zaćmienie widoczne z Polski od ponad 7 lat.

Częściowe zaćmienie Słońca

Częściowe zaćmienie Słońca występuje w rejonach polarnych Ziemi, gdy środek cienia Księżyca mija Ziemię. Jeśli chodzi o Warszawę, zacznie się ono o godzinie 11:14, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12:23, a zakończy się o godzinie 13:33. Maksymalna faza ma wynieść 0,56

Różne grupy zajmujące się astronomią będą organizowały pokazy zaćmienia. Dostępne będą także transmisje internetowe. Przykładowe można będzie obejrzeć od Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach , Hevelianum , Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach.

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku, a następne będzie w 2135 roku.

Ostrzeżenie

Patrzenie na Słońce, również częściowo zaćmione, przez teleskop bądź lornetkę niewyposażoną w specjalny filtr, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia wzroku, a nawet jego utraty.

Radio Maryja pisze:

Jeśli mamy do dyspozycji zwykły teleskop, a nie instrument zbudowany specjalnie do obserwacji Słońca, wtedy najbardziej bezpiecznym sposobem obserwacji zaćmienia jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran. Ekranem może być ściana albo biała kartka. Patrzymy wtedy na rzutowany obraz, a nie w okular teleskopu.

Do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca można użyć specjalnych okularów, folii mylarowej, ale również szkła spawalniczego, silnie zadymionej szybki, zdjęcia rentnegowskiego, płyty CD. Jak jednak podaje Radio Maryja, należy czynić to z rozwagą, i nie patrzeć zbyt długo.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY