Coraz bliżej podpisania izraelsko-libańskiego porozumienia granicznego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jair Lapid

Jair Lapid / Fot. Emmanuel Dunand / PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Specjalny wysłannik USA ds. energii Amos Hochstein powiedział w niedzielę w programie "Face the Nation" CNN, że Liban i Izrael prawdopodobnie podpiszą w czwartek swoje nowe porozumienie o granicy morskiej.

Według prohezbollahowego dziennika Al-Akhbar, wydarzenie to ma się odbyć w libańskim mieście Naqoura, a delegacje Izraela i Libanu podpiszą umowę w oddzielnych pomieszczeniach. Oczekuje się, że Liban podpisze umowę dopiero po tym, jak zrobi to Izrael.

Po podpisaniu porozumienia Jerozolima i Bejrut wyślą listy do ONZ, w których przedstawią warunki umowy.

Zgodnie z umową, Izrael otrzyma uznanie dla swojej granicy oznaczonej boją pięć kilometrów (3,1 mil) od wybrzeża północnego miasta Rosh Hanikra, którą ustanowił w 2000 roku. Następnie granica będzie przebiegać wzdłuż południowej krawędzi spornego obszaru, znanego jako Linia 23.

Liban będzie czerpał korzyści gospodarcze z obszaru na północ od linii 23, w tym z pola gazowego Qana, natomiast Izrael będzie realizował swoje plany rychłego rozpoczęcia wydobycia gazu na polu Karish.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

timesofisrael.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY