- Jacek Sasin spotkał się w niedzielę z sekretarzem ds. energii USA Jennifer Granholm.
- Powiedział, że istnieje “bardzo duża szansa”, iż Westinghouse, amerykański dostawca produktów i technologii jądrowych, dostarczy technologię dla pierwszych trzech reaktorów jądrowych w Polsce.
- Minister Anna Moskwa powiedziała, że polski rząd wybierze wykonawcę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju do końca tego roku.
- Zobacz też: Coraz bliżej podpisania izraelsko-libańskiego porozumienia granicznego
Jacek Sasin spotkał się w niedzielę z sekretarzem ds. energii USA Jennifer Granholm. Po rozmowach powiedział dziennikarzom, że jest bardzo blisko wyboru partnera zagranicznego do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach programu rządowego.
Powiedział, że istnieje “bardzo duża szansa”, iż Westinghouse, amerykański dostawca produktów i technologii jądrowych, dostarczy technologię dla pierwszych trzech reaktorów jądrowych w Polsce.
Myślę, że jest bliżej niż dalej takich decyzji.
Dodał, że niedzielne rozmowy odbyły się w trybie pilnym, bo “nie mamy już czasu”.
Kryzys energetyczny, który nas dotyka – potężny, największy chyba w historii – powoduje, że musimy szybko podejmować decyzje w sprawie budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o zupełnie nowe źródła energii.
Sześć bloków jądrowych
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która również uczestniczyła w rozmowach w Waszyngtonie, powiedziała, że polski rząd wybierze wykonawcę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju do końca tego roku.
W ramach strategii energetycznej polskiego rządu, Polska planuje budowę sześciu bloków jądrowych. Pierwszy reaktor powinien rozpocząć pracę w 2033 roku, wytwarzając około 1-1,6 GW mocy. Kolejne reaktory byłyby budowane co dwa-trzy lata.
Polska podpisała już umowę międzyrządową z USA, na mocy której w połowie września Westinghouse, oprócz propozycji współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, zaoferował budowę sześciu dużych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii. Polska otrzymała również oferty na budowę elektrowni jądrowych od francuskiego EDF i południowokoreańskiego KHNP.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W gospodarce, The first news