Czy Westinghouse dostarczy technologię dla pierwszych reaktorów? Sasin: Bardzo duża szansa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Sasin

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska jest bardzo bliska wyboru partnera zagranicznego, który pomoże zbudować pierwszą elektrownię jądrową w kraju.
  • Jacek Sasin spotkał się w niedzielę z sekretarzem ds. energii USA Jennifer Granholm.
  • Powiedział, że istnieje “bardzo duża szansa”, iż Westinghouse, amerykański dostawca produktów i technologii jądrowych, dostarczy technologię dla pierwszych trzech reaktorów jądrowych w Polsce.
  • Minister Anna Moskwa powiedziała, że polski rząd wybierze wykonawcę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju do końca tego roku.
  • Zobacz też: Coraz bliżej podpisania izraelsko-libańskiego porozumienia granicznego

Jacek Sasin spotkał się w niedzielę z sekretarzem ds. energii USA Jennifer Granholm. Po rozmowach powiedział dziennikarzom, że jest bardzo blisko wyboru partnera zagranicznego do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach programu rządowego.

Powiedział, że istnieje “bardzo duża szansa”, iż Westinghouse, amerykański dostawca produktów i technologii jądrowych, dostarczy technologię dla pierwszych trzech reaktorów jądrowych w Polsce.

Myślę, że jest bliżej niż dalej takich decyzji.

Dodał, że niedzielne rozmowy odbyły się w trybie pilnym, bo “nie mamy już czasu”.

Kryzys energetyczny, który nas dotyka – potężny, największy chyba w historii – powoduje, że musimy szybko podejmować decyzje w sprawie budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o zupełnie nowe źródła energii.

Sześć bloków jądrowych

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która również uczestniczyła w rozmowach w Waszyngtonie, powiedziała, że polski rząd wybierze wykonawcę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju do końca tego roku.

W ramach strategii energetycznej polskiego rządu, Polska planuje budowę sześciu bloków jądrowych. Pierwszy reaktor powinien rozpocząć pracę w 2033 roku, wytwarzając około 1-1,6 GW mocy. Kolejne reaktory byłyby budowane co dwa-trzy lata.

Polska podpisała już umowę międzyrządową z USA, na mocy której w połowie września Westinghouse, oprócz propozycji współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, zaoferował budowę sześciu dużych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii. Polska otrzymała również oferty na budowę elektrowni jądrowych od francuskiego EDF i południowokoreańskiego KHNP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W gospodarce, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY