Szczury z wszczepionymi ludzkimi komórkami mózgowymi. Nowe badania naukowców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay

Naukowcy integrują ludzkie komórki mózgowe z nowo narodzonymi szczurami, przenosząc "naszą zdolność do badania rozwoju ludzkiego mózgu, ewolucji i chorób na niezbadane terytorium" - informują media.

Zobacz także: “Historyczne” porozumienie Izraela z Libanem w sprawie granic. Pomogły USA

Naukowcy z powodzeniem wszczepili i zintegrowali ludzkie komórki mózgowe z nowonarodzonymi szczurami, tworząc nowy sposób badania złożonych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia i autyzm, a być może w końcu testowania terapii. Naukowcy mogą łączyć małe fragmenty ludzkiej tkanki mózgowej uzyskanej z komórek macierzystych w szalkach Petriego i zrobili to już z ponad tuzinem regionów mózgu. Jednak w szalkach “neurony nie rosną do rozmiarów, w jakich rosłyby ludzkie neurony w prawdziwym ludzkim mózgu” – powiedział Sergiu Pasca, główny autor badania i profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda.

A odizolowane od ciała nie mogą powiedzieć, jakie objawy spowoduje defekt. Aby pokonać te ograniczenia, badacze wszczepili zgrupowania ludzkich komórek mózgowych, zwane organoidami, do mózgów młodych szczurów. Wiek szczurów był ważny: ludzkie neurony były już wcześniej wszczepiane dorosłym szczurom, ale mózg zwierzęcia przestaje się rozwijać w pewnym wieku, co ogranicza to, jak dobrze wszczepione komórki mogą się zintegrować.

Przeszczepiając je na tych wczesnych etapach, odkryliśmy, że te organoidy mogą rosnąć stosunkowo duże, stają się unaczynione [otrzymują składniki odżywcze] przez szczura i mogą pokryć około jednej trzeciej półkuli [mózgu] szczura – powiedział Pasca.

Odpowiadając na wątpliwości etyczne naukowiec podkreślił, że istnieje “moralny imperatyw”, aby znaleźć sposoby lepszego badania i leczenia zaburzeń psychicznych.

Ludzkie zaburzenia psychiczne są w dużej mierze unikalnie ludzkie. Będziemy więc musieli bardzo uważnie przemyśleć… jak daleko chcemy się posunąć z niektórymi z tych modeli – stwierdził.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

timesofisrael.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY