“Historyczne” porozumienie Izraela z Libanem w sprawie granic. Pomogły USA

PILNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lapid odkrywa karty?

Premier Izraela Yair Lapid / Fot PAP/EPA/Gil Cohen-Magen. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Dzięki pośrednictwie USA Izrael i Liban doszły do porozumienia w sprawie przebiegu granicy morskiej między oboma państwami. Ma to uregulować prawa do eksploatacji podmorskich złóż gazu ziemnego na obszarach wschodniej części Morza Śródziemnego.

Zobacz także: W listopadzie druga edycja Forum Niepodległości

Zdaniem izraelskiego premiera umowa “wzmocni bezpieczeństwo Izraela, wstrzyknie miliardy do izraelskiej gospodarki i zapewni stabilność naszej północnej granicy”.

Osiągnęliśmy z sąsiednim Libanem historyczne porozumienie w sprawie wspólnej granicy morskiej – poinformował Jair Lapid.

Do sprawy odniosły się też władze Libanu.

Umowa zachowuje prawa Libanu do jego naturalnego bogactwa, w ważnym dla Libańczyków czasie – podano w komunikacie kancelarii prezydenta Libanu Michela Aouna, dziękując przy tym Waszyngtonowi za pomoc przy negocjacji porozumienia.

Porozumienie daje nadzieję na dodatkową produkcję gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym. Liban ma też nadzieję, że poszukiwanie gazu pomoże wydobyć jego kraj ze spirali kryzysu gospodarczego. Z kolei w Izraelu porozumienie zbiega się ze zbliżającymi się piątymi z kolei wyborami parlamentarnymi w ciągu ostatnich czterech lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY