- W poniedziałek zatwierdzono sejmowe kandydatury na przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Nowym szefem został więc Maciej Świrski, a jego zastępcą wybrana została Aleksandra Glapiak.
- Dotychczas Świrski był przewodniczącym rady nadzorczej w Polskiej Agencji Prasowej.
- Zobacz także: Edward Taraszkiewicz. Obchody 71. rocznicy śmierci “Żelaznego”
Nowym przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wybrano Macieja Świrskiego, natomiast na jego zastępcę wskazano Aleksandrę Glapiak. Dotychczas Świrski był przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, natomiast Glapiak była tam sekretarzem. Zgodnie z wolą sejmu z 16 września ich kandydatury zostały wybrane na nowe funkcje w KRRiT. Natomiast we wtorek Rada Mediów Narodowych ma wybrać ich następców w PAP.
Czytaj więcej: Rosyjska rakieta trafiła w niemiecki konsulat w Kijowie. Sumlenny: “Chcecie wysłać kilka Leopardów?”
Świrski i Glapiak przechodzą do KRRiT
W latach 2016-2018 Maciej Świrski pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. W sejmowym uzasadnieniu zwrócono uwagę, że Świrski jako pierwszy postawił publicznie kwestię związku pomiędzy wizerunkiem Polski a bezpieczeństwem narodowym w kontekście art. 5 Traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Od 2006 do 2009 r. Świrski był wiceprezesem PAP, odpowiadając za technologie, finanse i działalność internetową agencji.
W czasie jego kadencji w zarządzie, PAP po raz pierwszy w historii swojego działania jako SSP uzyskała dodatni wynik finansowy
– czytamy w sejmowym uzasadnieniu dla kandydatury Macieja Świrskiego.
Agnieszka Glapiak w 1991 roku związała się z Telewizją Polską, gdzie zaczęła pracę w Redakcji Publicystyki i Reportażu TVP1. Później pracowała także w TVP3. Za rządów Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego kierowała Centrum Informacyjnym Rządu. W latach 2016-2018 Glapiak była związana z ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji. Stała na czele Departamentu Komunikacji Społecznej. Odpowiadała wówczas za współpracę z mediami podczas Światowych Dni Młodzieży. Później przeszła do ministerstwa obrony narodowej, gdzie kierował Centrum Operacyjnym szefa tego resortu.
Czytaj więcej: Od następnego roku obowiązkowy profil na PUE ZUS
We wrześniu skończyła się sześcioletnia kadencja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W skład KRRiT wchodzili: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Teresa Bochwic (wiceprzewodnicząca), Elżbieta Więcławska-Sauk (członek), prof. Janusz Kawecki (członek) oraz Andrzej Sabatowski (członek). Nowi członkowie KRRiT będą pełnić swoje funkcje do września 2028 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
wirtualnemedia.pl