Od następnego roku obowiązkowy profil na PUE ZUS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Profil można założyć w placówce ZUS lub przez internet, używając w tym celu profilu zaufanego.

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski oznajmił:

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe.

Na platformie obsługiwane są także inne programy: “Polski Bon Turystyczny”, “500 plus” etc..

Obowiązkowy profil

Profil można założyć w placówce ZUS lub przez internet, używając w tym celu profilu zaufanego. Według Zakładu, taki profil zarówno przyspieszy wymianę wiadomości, jak i pomoże w przekazywaniu dokumentacji rozliczeniowej oraz zgłoszeniowej.

Jak aktywować konto na PUE ZUS? Najpierw trzeba je założyć, by potem potwierdzić swoją tożsamość. Może to zostać dokonane przy pomocy profilu zaufanego, np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY