Rakowski: Śmierć reżimowi, śmierć Chameneiemu – to hasła protestów [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Rakowski w MN

Paweł Rakowski w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe Extra

"Mamy bardzo zażartą rywalizację pomiędzy różnymi frakcjami, które chcą przejąć władzę" - mówił w Dniu na żywo w MN Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Sytuacja w Iranie

“Iran jest odcięty od kilku dni od internetu, więc wieści są mocno ograniczone. Te protesty są spontaniczne, cały kraj jest nimi objęty. Wylicza się, że około 80 osób zginęło, a ok. 800 zostało rannych w wyniku pacyfikacji przez policję religijną reżimu. Zdaniem obserwatorów to najpoważniejsze protesty od 2009 roku, a według niektórych od 1979 roku. Wbrew temu co media, zwłaszcza lewicowe, zwracają uwagę, to nie jest rewolucja hidżabowa. Hasła, które idą przez Teheran, ale i mniejsze miasta są jednoznaczne – “Śmierć reżimowi, śmierć Chameneiemu, domaganie się obalenia Islamskiej Republiki Iranu”. Republika jest reżimem nieudolnym, w wielu ościennych krajach jest dobra sytuacja gospodarcza, tak w Iranie nie ma dobrej sytuacji gospodarczej i jest potężny ucisk obyczajowy” – wskazywał Rakowski.

Koniec ajatollahów

“Na ile to realne – patrzymy i obserwujemy. Istotne jest to, że reżim ajatollahów czeka proces transferu władzy. 83 – letni Ali Chamenei, najwyższy przywódca – jemu jest bliżej jak dalej, jeśli chodzi o drugą stronę życia i to jest ze sobą powiązane, bo mamy bardzo zażartą rywalizację pomiędzy różnymi frakcjami, które chcą przejąć władzę” – dodawał gość MN.

Znaczenie armii

“Bardzo ważna jest armia, ponieważ w przeciwieństwie do struktur reżimowych jest poborowa. To znaczy, że ludzie, którzy tam trafiają mają raczej brak sympatii względem Islamskiej Republiki i to jest istotne, bo armia może zaważyć” – komentował ekspert.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY