Dr Mech: Nie ma długoletniej perspektywy wzrostu gospodarczego [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Cezary Mech

Dr Cezary Mech. / Fot. Nadesłane.

"Pod względem politycznym jesteśmy na tyle słabi, że pomimo tego, że powinniśmy mieć najtańszą energię, to nie jesteśmy w stanie oprzeć się lobby cieplarnianego i jesteśmy uzależnieni od zagranicznych źródeł energii" - mówił w Dniu na żywo w MN dr Cezary Mech, ekonomista i doradca prezesa NBP.

Zobacz także: Weganka zagłodziła dziecko na śmierć. Sąd skazał ją na dożywocie

Dług i finansowanie długu

“Jeśli chodzi o kwestie dotycząca długu, to należy pamiętać, że my mamy bardzo znaczący dług, taki ukryty, a więc w ZUS-ie, którego zobowiązania są olbrzymie. Ważne jest, jak bardzo produktywne są wydatki związane z finansowaniem długu. Jeśli wydatki są inwestycyjne, w przyszłości powodują przyspieszenie procesu konwergencji i przyśpieszenie powiększenia bazy podatkowej, jest to działanie bardzo skuteczne i przybliżające nas do dobrobytu krajów zachodu. Jeśli wydatki są konsumpcyjne, to są obciążeniem, takim kamieniem młyńskim, który będzie ciążył Polsce” – mówił dr Mech.

Inwestycje zagraniczne w Polsce

“Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w sytuacji, w jakiej się obecnie znaleźliśmy. Jest to bardzo poważny konflikt za naszą wschodnią granicą, gdzie my bardzo aktywnie pomagamy stronie ukraińskiej. To wiąże się z wieloma ryzykami, również z takimi, że kapitał zagraniczny nie do końca czuje się w Polsce bezpiecznie i wstrzymuje inwestycje, albo nawet próbuje się wycofać. Koszty kapitału są wysokie, bo ryzyko jest duże. Z drugiej strony nie ma długoletniej perspektywy wzrostu gospodarczego. Istnieje ryzyko poważnych kosztów energetycznych, co będzie wypychało inwestycje zagraniczne, czyli inwestycje produktywne. Pod względem politycznym jesteśmy na tyle słabi, że pomimo tego, że powinniśmy mieć najtańszą energię, to nie jesteśmy w stanie oprzeć się lobby cieplarnianego i jesteśmy uzależnieni od zagranicznych źródeł energii” – komentował gość Mech.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY