NASK ostrzega przed fałszywymi mailami. “Podszywają się pod PKO BP”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Oddział PKO BP w Krakowie

Oddział PKO BP w Krakowie / Fot. Wikimedia Commons

Oszuści rozsyłają wiadomości naśladujące komunikaty serwisu internetowego Inteligo. Za pomocą tych fałszywych wiadomości wyłudzają dane klientów PKO Banku Polskiego i okradają ich konta.
  • Eksperci z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają klientów PKO BP przed fałszywymi mailami.
  • Hakerzy i przestępcy podszywają się pod bank, aby wyłudzić i ukraść pieniądze z kont.
  • Ofiarą grozi również wgranie się wirusa, który w ostateczni przejmie kontrolę nad danym urządzeniem.
  • Dzięki temu przestępcy mogą wykorzystywać dane i inne informacje do szantażu.
  • Zobacz także: 25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

W opublikowanym w czwartek raporcie pt. “Cyberbezpieczeństwo i przeciwdziałanie dezinformacji” Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przestrzega przed akcją internetowych oszustów wymierzoną w klientów PKO BP.

Uwaga na akcję oszustów podszywających się pod komunikaty bankowości internetowej, mającą na celu wyłudzenie danych logowania do konta, a w rezultacie – kradzież wszystkich środków finansowych, jakie są na nim przechowywane

– ostrzegają eksperci z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

W odnotowanej przez nich akcji cyberprzestępcy podszywają się pod komunikaty bankowości internetowej Inteligo – serwisu prowadzonego przez PKO BP. Jak wskazali, w fałszywych wiadomościach tego rodzaju pojawia się informacja o zagrożeniu blokadą konta bankowego z powodu odnotowania podejrzanej aktywności.

Potencjalna ofiara zachęcana jest do kliknięcia w zawarty w treści link, który odsyła na wzorowaną na serwisie Inteligo złośliwą stronę internetową z panelem logowania.

Jeśli klient banku wpisze w niej swoje dane uwierzytelniające, grozi mu pełna utrata środków finansowych z konta

– dodają eksperci.

Czytaj więcej: Erdogan: Krym musi wrócić do Ukrainy

NASK zwraca uwagę na wiadomości mailowe

Autorzy raportu NASK zwrócili również uwagę na wzrost liczby działających na zasadzie szantażu wiadomości mailowych typu spam. Jak wskazali, przypadkowi odbiorcy otrzymują informację, jakoby nadawca wiadomości zainstalował na ich komputerze złośliwe oprogramowanie szpiegujące oraz uzyskał kontrolę nad urządzeniem i nie tylko udało mu się skopiować różne wrażliwe dane ofiary, ale także posiadał zrzuty ekranu i filmy wykonane wbudowaną w komputer kamerką. W zamian za powstrzymanie się przed publikacją materiałów, których upublicznienie miałoby skompromitować ofiarę w oczach rodziny i znajomych, szantażysta żąda okupu w kryptowalutach.

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministra Cyfryzacji. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa systemów sieciowych, a także nad technologiami opartymi o rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję i zaawansowaną analizę danych. Pełni też istotną funkcję w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa jako jeden z trzech zespołów CSIRT najwyższego poziomu w Polsce.

NASK prowadzi również rejestr domeny.pl, w którym utrzymuje ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Prowadzi też ekspercką działalność edukacyjną, szkoleniową i popularyzatorską.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY