Gen. Skrzypczak: Ukraina przeprowadza kontrofensywę [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waldemar Skrzypczak

Gen. Waldemar Skrzypczak / Fot. YouTube / Telewizja wPolsce

"Armia rosyjska jest pobita. To armia, która jest niezdolna do prowadzenia operacji zaczepnych, a jedynie do prowadzenia obrony" - mówił w Dniu na żywo w MN gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Zobacz także: Rosja zwiększy swoją armię. Putin podpisał ważny dekret

Kontrofensywa Ukrainy

“Moim zdaniem od półtora miesiąca Ukraina przeprowadza kontrofensywę, to co się stało na Krymie, ale nie tylko, bo w wielu miejscach – lotniskach i bazach morskich, to plan, który jest realizowany w ramach ogólnego planu kontrofensywy. To kontrofensywa pełzająca, ale to wynika z oszczędzania sił, jaką stosują w swojej taktyce Ukraińcy. To uderzenie miało zniszczyć czy pozbawić dużych zdolności siły powietrzne armii rosyjskiej. Taka operacja jest prowadzona wielotorowo, wieloobszarowo. Nie wolno rozpatrywać uderzenia na lotnisko, czy na bazę morską, czy na jakikolwiek inny obiekt w oderwaniu od ogólnego planu operacji. To był jeden z etapów kontrofensywy” – mówił gen. Skrzypczak.

Kreml w szoku

“Na pewno tak. Rosjanie czuli się bardzo bezpiecznie na Krymie, uważali że są poza zasięgiem środków rażenia armii ukraińskiej. To na pewno wywołało szok wśród ludności rosyjskiej, która uciekała w popłochu. Wywołało to zdumienie na Kremlu, że Ukraińcy mają możliwości i odważyli się na uderzenie na Krym. Rosjanie mają w tej chwili bardzo poważny problem, bo nie ma miejsca na mapie okupowanych terenów, na których Rosjanie są bezpieczni” – dodawał były dowódca Wojsk Lądowych.

Co przyniesie jesień?

“To jest pytanie, które zadają sobie wszyscy, co do jesieni. Mam nadzieję, że Ukraińcom uda się odeprzeć natarcie armii rosyjskiej w Łuku Donbaskim i uda się wyprzeć Rosjan z Przyczółku Chersońskiego. Natomiast moim zdaniem warunki pogodowe, jakie nastąpią z nadejściem jesieni, bardzo ograniczą manewrowanie wojsk i działanie. Wojska obu stron przejdą do działań pozycyjnych z niewielkimi działaniami zaczepnymi w celu poprawy położenia” – prognozował gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY