Rakowski: Turcja jest bardziej przychylna na rzecz współpracy z Rosją [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Rakowski w MN

Paweł Rakowski w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe Extra

"Fakty są takie, że Turcja jest w wielu różnych inicjatywach, ale jako to najsłabsze ogniwo" - mówił w Dniu na żywo w MN Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Zobacz także: Poszukiwany przez polską policję gangster jednym z dowódców legionu na Ukrainie?

Spotkanie Zełenskiego z Erdoganem

“Prezydent Erdogan spotkał się z prezydentem Zełenskim, w ostatnim czasie widzimy, że Erdogan próbuje odbudować swoją politykę względem Zachodu i Bliskiego Wschodu. Względem Zachodu to oczywiście sprawa Ukrainy. To spotkanie jest istotne, nie da się ukryć pewnych konotacji pomiędzy Putinem a Erdoganem i tego, że Turcja jest bardziej przychylna na rzecz współpracy z Rosją. Ukraina stara się przez Turcję załatwić sprawę kluczową dla swojej gospodarki, czyli eksport zboża. To jest coś, czym żyje świat. To bardzo ważny temat. Pytanie, kto wygra politycznie tę sprawę. Rosja w swojej propagandzie wykorzystuje kwestię niedoboru żywności – Rosja jest niewinna, to NATO jest winne” – podkreślał Rakowski.

Polityczne możliwości Erdogana

“Jest jeden element trzymający Turcję w obrębie polityki europejskiej – to kwestia Kaukazu i próba dialogu pomiędzy Ukrainą i Rosją. Polityka balansu, którą miał uprawiać Erdogan okazała się nieskuteczna. Erdogan poprzez Ukrainę chce mieć otwarte drzwi z Waszyngtonem. Możliwości polityczne Erdogana powoli się kończą. Polityka bliskowschodnia i europejska jest bankrutem. Jedyne co mu wychodzi to Kaukaz. Bez Turcji jakakolwiek próba oderwania Armenii od Rosji, wprowadzenie Gruzji bliżej Europy i NATO oraz gazociąg przechodzący przez Turcję z Azerbejdżanu – to jest ich najmocniejsza karta. Dlatego Waszyngton jeszcze z nimi rozmawia” – mówił gość MN.

Putin pomiata Erdoganem?

“W żadnym wypadku Turcja nie będzie gwarantem bezpieczeństwa. Putin ma określona politykę i dość mocno pomiata różnymi przywódcami. Erdogan też jest na tej liście. Turcja nie ma argumentów, żeby odstraszać Rosję” – dodawał Rakowski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY