Dodatek węglowy 2022 – dla kogo? Jak wypełnić wniosek? Kiedy wypłata?

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

17 sierpnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Od tego dnia, aż do 30 listopada można składać wniosek o dodatek węglowy. Można to zrobić osobiście lub online.

Dodatek węglowy zakłada wypłatę 3000 zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym. Prezydent RP podpisał stosowną ustawę w tej sprawie 11 sierpnia. 16 sierpnia rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy zostało podpisane przez minister Annę Moskwę.

Zobacz także: Oszustwa na “tani węgiel”. Naciągacze grasują na Facebooku

Dla kogo dodatek węglowy?

Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Do wypłaty świadczenia kwalifikują się ci, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W przypadku dodatku węglowego nie obowiązuje kryterium dochodowe. Oznacza to, że świadczenie będzie wypłacone każdemu kwalifikującemu się do wypłaty tego dodatku gospodarstwu domowemu, niezależnie od odnotowanych dochodów. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.

Wypłata dodatku węglowego ma, według wyliczeń rządu, kosztować budżet państwa około 11,5 mld zł.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski o dodatek węglowy przyjmują urzędy gminy lub miasta (w zależności od miejsca zamieszkania). Można je złożyć osobiście w siedzibie urzędu (tam też można uzyskać szczegółowe informacje), pocztowo, albo przez internet – za pośrednictwem rządowej platformy e-PUAP. Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub mailowo.

ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. To ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli. Dzięki ePUAP można załatwić wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu – przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu.

Aby złożyć wniosek za pośrednictwem platformy e-PUAP, trzeba mieć założone konto na niej. Można też zalogować się za pośrednictwem niektórych kont bankowych. Po zalogowaniu się do portalu e-PUAP, należy następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego

Wypełnienie wniosku o dodatek węglowy nie jest trudne. Jego wzór można pobrać za pośrednictwem tego linka. W dokumencie należy podać:

  • nazwę organu, do którego składany jest wniosek o dodatek węglowy (wójt/burmistrz/prezydent danego miasta),
  • swoje imię, nazwisko,
  • PESEL,
  • obywatelstwo,
  • numer i serię dowodu osobistego,
  • adres zamieszkania,
  • numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego,
  • dane osobowe (także numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Należy też zaznaczyć na stosownej liście główne źródło ogrzewania.

Dlaczego we wniosku o przyznanie dodatku węglowego należy podać dane swoich domowników? Są one potrzebne po to, aby gminy mogły sprawdzić, czy np. kilka osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku. 

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Dzięki tej klauzuli organy mają uprawnienie do podjęcia odpowiednich czynności w przypadku próby wyłudzenia świadczenia. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dodatek węglowy, niezależnie od nazwy, de facto można wydać na dowolny cel. Sposób wydatkowania przyznanych pieniędzy nie będzie w żaden sposób weryfikowany.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

muratorplus.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY