“Inteligentny szalik” do pomiaru emocji kibiców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
"Smart scarf"

"Smart scarf" / fot. YouTube

Manchester City proponuje „inteligentny szalik” wypchany czujnikami, który według klubu pozwala oceniać emocje kibiców.
  • Według strony Manchesteru City poświęconej szalikowi, klub sprawdzał akcesorium na sześciu kibicach do tej pory.
  • Klub ostatecznie planuje wykorzystać zebrane dane do stworzenia “wyselekcjonowanych, dostosowanych doświadczeń”, chociaż nie określił, jakie będą to doświadczenia.
  • Jeden z internautów zasugerował, że może chodzić o dostosowanie reklam.
  • Zobacz też: 96 lat temu zmarł wybitny poeta i narodowiec Jan Kasprowicz

Angielski klub piłkarski Manchester City chce wiedzieć, jak “naprawdę” czują się jego miłośnicy, i posunął się tak daleko, że proponuje The Connected Scarf, „inteligentny szalik” wypchany czujnikami, który według organizacji pozwala oceniać emocje kibiców.

Według strony Manchesteru City poświęconej szalikowi, klub sprawdzał akcesorium na sześciu kibicach do tej pory, i zarejestrował “ponad 120 interesujących momentów w ciągu 90 minut meczu”.

Szal rejestruje szereg parametrów fizjologicznych, w tym tętno, temperaturę ciała i pobudzenie emocjonalne – dając nam konkretne informacje do analizy, jak kibice czują się w różnych momentach meczu.

Po co?

Klub ostatecznie planuje wykorzystać zebrane dane do stworzenia “wyselekcjonowanych, dostosowanych doświadczeń”, chociaż nie określił, jakie będą to doświadczenia. Jeden z internautów zasugerował:

Planują sprzedać szalik, który będzie wymagał baterii/ładowania, wyłącznie w celu zebrania stanu emocjonalnego ludzi podczas meczu piłki nożnej, w celu opracowania profili danych na temat kibiców, aby dostosować reklamy.

Co to za szalik?

Szalik Manchester City wykorzystuje moduł czujnika do noszenia EmotiBit, i ma wiele takich samych czujników, jakie można znaleźć w trackerach fitness. Jest czujnik temperatury, czujnik PPG (fotopletyzmografia), który pomaga śledzić tętno i akcelerometr. Istnieje również czujnik EDA (aktywności elektrodermalnej), który ma wykrywać stres, mierząc zmiany poziomu potu (jest to ta sama technologia, którą smartwatch FitBit Sense wprowadził do urządzeń konsumenckich).

“Polityka prywatności”

Pomimo zastosowania niektórych z tych samych technologii, co bardziej popularne urządzenia do noszenia, Connected Scarf wydaje się inny, ponieważ dane nie są przeznaczone dla użytkownika. Zamiast tego jedynymi widocznymi beneficjentami są klub piłkarski i Cisco, który współpracował przy produkcji szalika. Agencja marketingu sportowego Octagon UK oraz firma technologiczno-produkcyjna Unit9 również są zaangażowane w projekt akcesorium. Manchester City musi jeszcze szczegółowo określić, w jaki sposób poradzi sobie z problemami dotyczącymi “polityki prywatności”, gdy “inteligentny szalik” wyjdzie z fazy pilotażowej, i ile danych może zostać udostępnionych partnerom.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ars Technica

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY