Ukraina przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę o specjalnym statusie Polaków

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski / Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ustawa ta jest odpowiedzią na ustawodawstwo polskie, które pozwoliło Ukraińcom pozostać, pracować, leczyć się i kształcić się w Polsce.
  • Zełenski przedstawił 11 lipca (w rocznicę ukraińskiej rzezi na Polakach) ustawę, która daje Polakom prawa, jakie nie są łatwo dostępne dla innych potencjalnych imigrantów.
  • Projekt ustawy został przyjęty w pierwszym czytaniu przez 321 deputowanych ukraińskiego parlamentu.
  • Zatwierdzenie tej ustawy ma znaczenie raczej symboliczne, gdyż niewielu (może oprócz dziennikarzy) zdecyduje się wyjechać na objętą wojną Ukrainę.
  • Zobacz też: Pierwszy Polak w historii przepłynie Loch Ness?

Ukraiński parlament poparł propozycję ustawodawczą prezydenta Ukrainy o przyznaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie umożliwiającego obywatelom Polski pobyt przez 18 miesięcy, prawo do pracy, handlu oraz dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej. Projekt ustawy został przyjęty w pierwszym czytaniu przez 321 deputowanych ukraińskiego parlamentu.

Symboliczny gest

Zełenski przedstawił 11 lipca (w rocznicę ukraińskiej rzezi na Polakach) ustawę, która daje Polakom prawa, jakie nie są łatwo dostępne dla innych potencjalnych imigrantów. O szczegółach treści owej ustawy pisaliśmy tutaj.

Ustawa przyjęta przez ukraiński parlament jest wyrazem uznania dla solidarności i wsparcia udzielonego Ukrainie przez Polaków po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Ustawa ta jest w istocie odpowiedzią na wprowadzone w marcu tego roku ustawodawstwo polskie, które pozwalało Ukraińcom pozostać, pracować, leczyć się i kształcić się w Polsce.

Zatwierdzenie tej ustawy ma znaczenie raczej symboliczne, gdyż niewielu (może oprócz dziennikarzy) zdecyduje się wyjechać na objętą wojną Ukrainę. Władze tego kraju nie uznały rzezi wołyńskiej za ludobójstwo, i nadal czczą pamięć osób, które kolaborowały z nazistami, dokonując okrutnych mordów, w tym na dzieciach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Remix News, Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY