500+ już od poczęcia? Rząd przeanalizował pomysł

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zarys dziecka w łonie matki

Zarys dziecka w łonie matki / Fot. Pixabay

Centrum Badań i Analiz Rynku opublikowało raport, dotyczący określenia warunków mających poprawić kondycję demograficzną Polski. Dokument zlecony przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej kosztował państwo niemal pół miliona zł. Wśród rozważanych w analizie scenariuszy znalazło się wprowadzenie możliwości wypłacania 500+ już od momentu poczęcia.
  • Liczący 179 stron raport to część “Projektu Strategii Demograficznej 2040”. Zdaniem rządu to “pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii”.
  • Jego celem strategicznym jest “wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń”.
  • To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się pomysł 500+ od poczęcia. Na początku 2021 roku taki postulat przedstawiło Stowarzyszenie “Wiara i Czyn”.
  • Zobacz także: Historyk demaskuje żydowskie kłamstwa o Holocauście. Polska nie pierwszą ofiarą

Strategia demograficzna

Liczący 179 stron raport to część “Projektu Strategii Demograficznej 2040”. Zdaniem rządu to “pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii”, a jego celem strategicznym jest “wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń”.

W dziale “Koncepty instrumentów demograficznych” na stronie 74 można znaleźć analizę koncepcji zmian w rządowym programie Rodzina 500+.

Koncept nr 1 ‘Rodzina 500+’ zakładał podwyższenie oferowanego w programie ‘Rodzina 500+’ świadczenia na drugie dziecko do 600 zł, na trzecie do 800 zł, na czwarte i kolejne do 900 zł oraz przekazywanie świadczenia na pierwsze dziecko tylko w przypadku niskiego dochodu na osobę w rodzinie – jeśli dochód na osobę byłby niższy niż 1300 zł, przysługiwałoby na pierwsze dziecko 500 zł, a jeśli niższy niż 700 zł, wówczas przysługiwałoby 600 zł. Koncept zakładał również wprowadzenie możliwości otrzymania nowego 500+ od momentu poczęcia dziecka – zapisano.

W raporcie znalazło się też uzasadnienie tego, dlaczego rozważa się takie zmiany.

Jak wykazały badania CAWI, znaczna część respondentów uważa, że przed podjęciem decyzji o dziecku należy najpierw osiągnąć stabilizację finansową. Co piętnasty badany nie decyduje się na dziecko ze względu na swoją sytuację materialną (odpowiedź “dziecko to zbyt duże obciążenie finansowe”), zaś co trzeci badany uważa, że jego wyższe zarobki mogłyby wpłynąć na decyzję o powiększeniu rodziny – stwierdzono.

Jak się okazuje, pomysł spotkał się z mieszanymi odczuciami zapytanych Polaków.

Wiele dyskusji wśród badanych wzbudzał zapis dotyczący możliwości wypłacenia świadczenia na każde dziecko od momentu jego poczęcia. Część badanych uznała ten pomysł za dobre rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę wysokie koszty badań prenatalnych, wizyt lekarskich, a także wszystkie inne wydatki związane z przygotowaniem się na narodziny dziecka. Inni respondenci negatywnie ocenili zaproponowane zmiany, wątpliwości budziło przede wszystkim niedoprecyzowanie kwestii związanej z poronieniem i związanym z tym zwrotem świadczenia. Inni badani wypowiadali się na temat zaproponowanego rozwiązania negatywnie – podano w raporcie.

500+ od poczęcia?

To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się pomysł 500+ od poczęcia. Na początku 2021 roku taki postulat przedstawiło Stowarzyszenie “Wiara i Czyn”.

Zaproponowane przepisy stanowiłyby wsparcie działań państwa i organizacji pozarządowych na rzecz promocji szacunku wobec prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci – przekonywała organizacja.

Niektórzy politycy opozycji, jak Marek Rutka z Lewicy zarzucali z kolei polskim władzom brak konsekwencji z racji na to, że z jednej strony państwo szanuje prawo do życia od poczęcia, a z drugiej świadczenie 500+ wypłaca dopiero od urodzenia. W odpowiedzi na podjętą w raporcie analizę dot. wypłacania 500+ od poczęcia poseł Rutka określił to “absurdalnym pomysłem”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl, twitter.com, natemat.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY