Mekler: Nie jesteśmy w stanie konkurować z Ukraińcami [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rafał Mekler

Rafał Mekler / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"Ukraińcy swoje zezwolenia wyjeżdżali do października i była presja na nas, aby tych zezwoleń było więcej. Ukraińcy w pewnym momencie warunkowali ekshumację na Wołyniu od tego, czy damy im więcej zezwoleń" - mówił w Dniu na żywo w MN Rafał Mekler, przedsiębiorca i polityk Konfederacji.

Zobacz także: Obajtek zapowiada obniżkę cen paliwa. “Będzie niewielka wakacyjna promocja”

Umowy na zezwolenia dla przewoźników

“Mamy umowy z każdym państwem. Te umowy są renegocjowane co rok. Co roku był problem z Ukrainą. Ukraińcy dostawali w ostatnich latach 160 tysięcy zezwoleń. Dla Ukraińców ta liczba była niewystarczająca. Nie byliśmy w stanie konkurować jako polski transport z Ukraińcami z racji tego, że mieli tańszych pracowników, tańsze paliwo, nie są obciążeni kosztami pakietu mobilności, gdzie pakiet ten dla polski firm narzuca płacenie ZUS nie od najniższej krajowej, tylko od średniej krajowej. Do tego dochodzą koszty wynikające z Nowego Ładu, czyli 9% podatku na składkę zdrowotną. To kolejna rzecz, której Ukraińcy nie mają” – mówił Mekler.

Polscy przewoźnicy będą obciążeni

“Ustalając cenę za przewóz musimy uwzględniać koszty, o których mówiłem. Jesteśmy obciążeni w mojej opinii na 20%. Te 20% to minimalny margines, jaki będą mieć ukraińscy przewoźnicy w stosunku do nas przy ustalaniu stawki. To bardzo dużo, nie znam branż, które posiadają 20% marginesu w marży. Nie ma takich branż, a Ukraińcy będą to mieć” – dodał Mekler.

Plan zapewnienia ochrony polskiego transportu

Jaki dzisiaj jest plan zapewnienia ochrony dla polskich przewoźników? – zapytał redaktor Michał Jelonek

– “Planu nie ma” odpowiedział gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY