Zmiany w rosyjskich służbach wywiadowczych. Putin “wycina” dotychczasowych współpracowników

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wśród służb rosyjskich doszło do wewnętrznych przetasowań. Skutkiem takich działań jest zastąpienie FSB przez GRU. Dziennikarze śledczy z think tanku Center for European Policy Analysis określają obecną sytuację w Rosji mianem wojny cieni.
  • Według śledczych z think-thanku Center for European Policy Analysis w rosyjskich służbach doszło do przetasowania.
  • Będąca dotychczas na czele agencji wywiadowczych Federalna Służba Bezpieczeństwa straciła zaufanie u Władimira Putina.
  • Rosyjski prezydent obsadzając swojego współpracownika Władimira Aleksiejewa na czele Rosyjskiego Wywiadu Wojskowego, dał prym tej agencji.
  • Zdaniem ekspertów FSB zostało odsunięte od działań za wiele porażek na wojnie z Ukrainą.
  • Zobacz także: Odwet ze strony rosyjskiej. Ambasada Polski oblana farbą

Według ustaleń Andrieja Sołdatowa i Iriny Borogan, Rosyjski Wywiad Wojskowy – GRU zastąpił Federalną Służbę Bezpieczeństwa – FSB, która do tej pory była wiodącą agencją wywiadowczą. 

Putin traci zaufanie do własnych ludzi?

Zakulisowe ustalenia dziennikarzy śledczych z think tanku Center for European Policy Analysis wskazują, że to Władimir Putin dokonał ostatecznej rotacji. Decyzję tę poprzedziły kłótnie i wewnętrzne wojny, które nasiliły niepowodzenia Rosji w wojnie z Ukrainą.

Nową osobą odpowiedzialną za działalność szpiegowską podczas wojny został Władimir Aleksiejew, pierwszy zastępca szefa GRU, który uchodzi za jednego z bliskich współpracowników Putina. Jego nazwisko pojawiało się często w sprawie ataku z użyciem broni chemicznej w Salisbury w 2018 roku. Wielka Brytania uważa Aleksiejewa za odpowiedzialnego za zlecenie wspomnianego ataku.

Czytaj więcej: Putin traci poparcie wśród młodych. Rosjanie nie chcą walczyć z “faszystami”

Walki frakcyjne w rosyjskich służbach

Dziennikarze wskazują, że odsunięcie FSB od głównych zadań związanych z wojną to sygnał, że w służbach nie dzieje się dobrze. Seria niepowodzeń podczas walk w Ukrainie doprowadziła do nieufności i wzajemnego przerzucania się winą.

Sam Aleksiejew to wychowanek Specnazu, wyszkolony do działań specjalnych i szybkiego reagowania. Dziennikarze wskazują, że pozyskał on doświadczenie wojskowe w Syrii i Donbasie, a jego współpracownicy uważają go za brutalnego i pewnego siebie, ze skłonnością do brawurowych zachowań i decyzji. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY