Prof. Krysiak: Wysoka inflacja w całej Europie [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Zbigniew Krysiak

Prof. Zbigniew Krysiak / Fot. You Tube/ Media Narodowe

"Inflacja spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, manipulowania cenami energii - gazu, ropy. Inflacja jest wysoka wszędzie" - mówił w Dniu na żywo profesor Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Wzrost inflacji latem?

Gość MN ocenił perspektywy na dalszy wzrost inflacji.

Zapotrzebowanie na nośniki energii w lecie maleje i to będzie powodowało niższy popyt, a zatem jest też prawdopodobne, że również ceny mogą się stabilizować. Moim zdaniem nawet nie zwiększyć w okresie lata. Z drugiej strony właśnie tutaj dywersyfikacja postępujących źródeł energii w Polsce – w szczególności, ale też w innych krajach, spowoduje, że Putin nie będzie tutaj już „dyktatorem” tych cen. Czy nastąpi wzrost inflacji? No może troszkę tak – dodał prof. Krysiak.

Zobacz także: Niemiecki koncern wyłamuje się z sankcji. Będzie płacił Rosjanom za gaz

Przyszłość prezesa NBP

Trwa oczekiwanie na wybór prezesa NBP na kolejną kadencję. Do tej sytuacji także odniósł się gość programu.

Przedłużanie się procesu podjęcia decyzji jest wynikiem niekonsekwencji opozycji. Kiedy NBP czy RPP nie podnosiła stóp procentowych, co było w tamtym momencie uzasadnione, wtedy opozycja krzyczała, że trzeba podnosić, bo inflacja będzie galopująca. Teraz, kiedy stopy są podnoszone to opozycja krzyczy, że to będzie niszczyło kredytobiorców. Ta niekonsekwencja czy wprowadzenie napięcia przedłuża głosowanie. Na tym etapie stopy procentowe nie powinny być podwyższane. Inflacja w Europie jest zbliżona i stopy procentowe wynoszą 0%. W strefie euro przy podobnej inflacji te stopy procentowe są na takim poziomie. Jeżeli czynniki zewnętrzne są dominujące, to dalszym podnoszeniem stóp procentowych tych czynników nie wyeliminujemy – stwierdził prof. Krysiak.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY