Rzecznik Konfederacji: Ukraińcy są zagrożeniem finansowym dla Polski [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tomasz Grabarczyk

Tomasz Grabarczyk. / Fot. Media Narodowe, YouTube.

Świadczenia socjalne takie jak 300+, kapitał opiekuńczy to coś więcej niż pomoc na okres oczekiwania na koniec wojny - powiedział Grabarczyk.

Zobacz także: Watykan oficjalnie: Poświęcenie Rosji i Ukrainy w jedności z biskupami świata

Rozłam w partii, ale nie w ugrupowaniu

Dyrektor biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk udzielił wywiadu dla Mediów Narodowych. Odniósł się między innymi do odejścia posłów Kuleszy, Sośnierza i Dziambora z partii Korwin:

Rozłam w partii Korwin w żaden sposób nie narusza projektu Konfederacji. Mamy w środowisku Konfederacji różne nurty stylistyki wypowiedzi. Forma wypowiedzi prezesa Janusza Korwin-Mikkego nie odpowiada posłom Kuleszy i Dziamborowi, ale nie oznacza to, że nie mają do niego szacunku jako do jednego z liderów Konfederacji. Decyzja o utworzeniu „czwartej nogi”, ugrupowania wolnościowego, skupionego stricte na gospodarce, które nie stosuje takich form wypowiedzi, jest decyzją chyba dobrą dla całej Konfederacji. W ten sposób posłowie zrzucają z siebie odpowiedzialność za tłumaczenie się z wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego.

Uchodźcy

Grabarczyk przedstawił ogólny pogląd Konfederacji na sytuację związaną z napływem uchodźców z Ukrainy:

Konfederacja ma bardzo jasne stanowisko: pomagać. To jest nasz moralny i prawny obowiązek, i Polacy robią to w sposób wspaniały. Aczkolwiek widzimy, że tego egzaminu nie do końca chce zdać państwo polskie, a może chce zdać tak bardzo, że ignoruje wszystkie inne potrzeby i problemy. Uważamy, że pomoc oznacza dla zapewnienie dla ludzi uchodzących przed wojną godnego pobytu w Polsce i bezpiecznego przeczekania tego okresu. Natomiast pytamy: czy taką formą pomocy mają być świadczenia socjalne takie jak 500+, 300+, kapitał opiekuńczy? Jest to coś więcej niż pomoc na okres oczekiwania na koniec wojny. Może to zachęcić tych ludzi do pozostania w Polsce, nie na podstawie pracy tutaj, ale tego, że otrzymują od państwa pieniądze. Są oni zagrożeniem finansowym dla Polski, bo Unia Europejska pieniędzy potrzebnych Polsce nie przekazuje. Inflacja, Nowy Ład, kolejne podatki – to wszystko uderza w zwykłego Kowalskiego. Czy więc nas na to stać?

“Nadmierny heroizm”

Rzecznik Konfederacji wspomniał także o, jego zdaniem, niebezpiecznej zmianie w ustawie:

Nowelizacja ustawy o uchodźcach przewiduje wykreślenie słowa „bezpośrednio” z tej ustawy, a co za tym idzie, świadczenia socjalne będą również przysługiwać tym Ukraińcom, którzy przybyli już do Rumunii, Węgier, na Słowację. To rzecz bardzo dziwna, i w naszej ocenie nawet niebezpieczna. Państwo polskie pozycjonuje się bowiem już nie jako państwo chcące wspierać Ukraińców, ale chcące wykazać się nadmiernym heroizmem. Ci ludzie są już przecież bezpieczni, nie muszą się bać o swoje życie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY