Frąckiewicz: Należy budować wspólny, polsko-ukraiński naród [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   21
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kazimierz Frąckiewcz

Kazimierz Frąckiewcz / Fot. Media Narodowe

Mecenas Kazimierz Frąckiewicz proponuje utworzenie wielkiego, polsko-ukraińskiego narodu, którego spoiwem byłaby cywilizacja polska. Jego utworzenie miałoby zależeć od woli społeczeństwa polskiego i ukraińskiego.

Zobacz także: Balli Marzec: Dlaczego Polska w pierwszej kolejności nie pomaga Polakom? [NASZ WYWIAD]

Czas na unię?

Kazimierz Frąckiewcz, badacz Kresów Wschodnich, autor książki pt. „Polskość Kresów Wschodnich”, był gościem Mediów Narodowych. Na samym początku zauważył, że obecni Ukraińcy są potomkami Rusinów, z którymi przez kilkaset lat tworzyliśmy wspólne państwo, a z ich częścią nawet naród. Wskazał, że stąd pomysł na utworzenie unii nie jest niczym nowym.

Wojna na Ukrainie jest rzeczą straszną. Niemniej my, niezależnie od tej wojny, powinniśmy myśleć o tym w jaki sposób doprowadzić do związania Ukraińców, czy też tych historycznych Rusinów, z Polską, z naszym społeczeństwem, tak żeby (…) powstała między nami wspólnota psychiczna – podkreślił.

Gość Mediów Narodowych stwierdził, że jest to możliwe i należy skorzystać ze znanego w polskiej historii narzędzia jakim jest unia. Ocenił również, że na Ukrainę nie możemy patrzeć przez pryzmat banderyzmu, tego, że mieszkańcy Ukrainy mówią po rosyjsku, czy też innych czynników, które uniemożliwiałyby nam pójście w stronę wielkiego narodu w suwerennej Polsce.

Do takiego rozwiązania potrzebna jest zgoda społeczeństwa polskiego i społeczeństwa ukraińskiego – niekoniecznie zgoda państw – powiedział.

Wspólnota cywilizacyjna

Badacz jest zwolennikiem innej niż Huntington czy Koneczny teorii cywilizacji. Według niego długotrwałe kontakty między przedstawicielami różnych kultur mogą doprowadzić do pewnego rodzaju wspólnoty cywilizacyjnej, co miałoby być możliwe w przypadku Polski i Ukrainy, szczególnie biorąc pod uwagę zbieżność naszych interesów.

Nie mam powodów, żeby gloryfikować ideologię banderowską (…), uważam ją za ideologię nazistowską, antychrześcijańską, wręcz satanistyczną. I antyukraińską. W interesie ludu ruskiego jest odrzucenie tej propagandy – wskazał.

Krzysztof Frąckiewicz dodał, że problem szerzenia ideologii banderowskiej nie zależy od zwykłych ludzi, a jest efektem działań władz z Kijowie, które z braku lepszych czynników państwowotwórczych powołują się na ideologię banderowską. Alternatywą według niego jest cywilizacja polska, która mogłaby służyć jako spoiwo dla państwa ukraińskiego. Jego zdaniem nie należy jednak dążyć do tworzenia dwóch narodów, polskiego i ukraińskiego, a jednego, polsko-ukraińskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY