Dr Sykulski o agresji Rosji: To może być odwrócenie uwagi [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Leszek Sykulski

Dr Leszek Sykulski / Fot. Media Narodowe

Rosja prowadzi tę ofensywę dość nieudolnie, może więc odwracać uwagę zachodu od przygotowań militarnych na innym kierunku - zasugerował Sykulski.

Zobacz także: Programy socjalne dla uchodźców. Urbaniak: “To będzie gwoździem do trumny” [NASZ WYWIAD]

Różne podejścia

Dr Lech Sykulski w wywiadzie udzielonym dla Mediów Narodowych wspomniał o dominującym w opinii publicznej podejściu do tematu obecnej wojny:

Moim zdaniem mamy do czynienia z samonakręcającą się spiralą, w której środowiska optujące za współpracą lub prowadzeniem negocjacji z Rosją, są zepchnięte do narożnika. Zwycięża „partia wojny”, postawa konfrontacyjna.

Polityka Niemiec

Ekspert ds. geopolityki i geostrategii skomentował w swojej wypowiedzi działanie Niemiec:

Niemcy prowadzą politykę sponsorowania Rosji od ostatnich 20 lat. Deklaracje Annaleny Baerbock czy Olafa Scholza w żaden sposób nie przekreślają niemieckiej polityki realnej. Kontrakty strategiczne z Rosją są realizowane, Niemcy nie mają możliwości, aby w ciągu roku całkowicie odciąć się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Stąd grają na czas. Rosja tymczasem może ten czas wykorzystywać do eskalowania napięcia.

Dywersja?

Sykulski podał także wartą rozważenia możliwość odwrócenia uwagi:

Biorąc pod uwagę fakt, że Federacja Rosyjska złamała zasady klasycznej sztuki wojennej zarówno w kontekście niewielkiej liczby zaangażowanych sił, ich rozproszenia, jak i skali operacji, można przypuszczać odciągnięcie uwagi zachodu, element dezinformacji. Rosja prowadzi tę ofensywę dość nieudolnie, może więc odwracać uwagę zachodu od przygotowań militarnych na innym kierunku. Na przykład w obwodzie kaliningradzkim, na Białorusi, działań rosyjskiego wywiadu w krajach bałtyckich, na terytorium Rzeczypospolitej, na Bałkanach.

Gry polityczne

Rozmówca spojrzał szerzej na układ geopolityczny:

Nie znamy strategicznego dialogu, jaki zachodzi między Rosją a Izraelem, który przygotowuje się do wojny z Iranem. Przywódcy Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie przychylili się do prośby amerykańskiego prezydenta o zwiększenie wydobycia. Widzimy od ubiegłego roku negocjacje miedzy Arabią Saudyjską a Chińską Republiką Ludową. Odwrócenie sojuszy na bliskim wschodzie wcale nie jest niemożliwe. To jest szersza układanka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY