Zobacz także: Premier w Kijowie. Piłka komentuje: Sankcje mają szereg dziur [NASZ WYWIAD]
Piotr Motyka: Co dla Węgrów oznacza Święto Narodowe Węgier z dnia 15 marca?
Michał Kwilecki: Święto narodowe Węgier obchodzone 15-go marca związane jest z rocznicą i uhonorowaniem Powstania Węgierskiego w latach 1848-49 w którym znaczny udział wzięli Polacy. Węgrzy walczyli z Carską Rosją i Cesarstwem Austrii o wolność i niepodległość.
Piotr Motyka: Czym zajmuje się Wrocławskie Towarzystwo Polsko Węgierskie im. Mieczysława Woronieckiego?
Michał Kwilecki: Wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie im. Mieczysława Woronieckiego działa na wielu polach, to m.in.: promocja wspólnego dziedzictwa, historii Węgier, kultury, sztuki, muzyki węgierskiej, turystyki oraz Węgier jako kraju na Dolnym Śląsku, oprócz tego nawiązywanie współpracy naukowej pomiędzy uczelniami wrocławskimi i węgierskimi, współpracy biznesowej między firmami dolnośląskimi i węgierskimi, współpracy między izbami gospodarczymi Dolnego Śląska z ich odpowiednikami na Węgrzech.
Piotr Motyka: Jakie obchody z okazji węgierskiego święta planowane są we Wrocławiu?
Michał Kwilecki: Z okazji święta narodowego Węgier zorganizujemy uroczystą Mszę Świętą oraz uroczysty koncert węgierski w kościele garnizonowym pod wezwaniem Świętej Elżbiety Węgierskiej pod patronatem J.E. Pani Ambasador Węgier, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia i Starosty Powiatu Dolnośląskiego. Koncert sponsorują Miasto Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego Fundacja Polska Miedź KGHM oraz Starostwo Powiatu Wrocławskiego. Wrocławska Orkiestra Barokowa Narodowego Forum Muzyki pod batutą dyrektora NFM Pana Andrzeja Kosendiaka zaprezentuje przede wszystkim muzykę węgierską. Partnerem projektu jest też Wrocławskie Biuro Turystyczne.
Piotr Motyka: Co Pan sądzi o obecnej również w Polsce dezinformacji dotyczącej stosunku Węgier do konfliktu na Ukrainie?
Michał Kwilecki: Jestem przerażony skalą dezinformacji i zakłamania w mediach także społecznościowych, manipulacjom ukazującym kłamliwie rolę Węgier. Węgry po Polsce są drugim krajem europejskim które najbardziej pomaga Ukrainie i Ukraińcom – przyjmują najwięcej po Polsce uchodźców z Ukrainy, przekazują ogromną pomoc humanitarną ale też gospodarczą, wspierają wszystkie sankcje nałożone przez Unię Europejską podjęły decyzję o przyjęciu wojsk NATO na Węgrzech. Nie rozumiem tej nagonki na Węgry w sytuacji kiedy to Niemcy i Francja blokują wprowadzenie najpoważniejszych i najskuteczniejszych sankcji na Rosję – takich które miały by realny wpływ.
To przede wszystkim Niemcy nie zgadzają się na wyeliminowanie kupowania gazu i ropy od Rosji – za pieniądze z kupna przecież wspierają wysiłek militarny Rosji w agresji na Ukrainę. Pretensje że Węgry podpisały umowę o dostarczanie gazu z Rosji są obłudne wobec tego, że cała praktycznie Europa bierze gaz z Rosji. Większość publikowanych wypowiedzi np. Premiera Węgier są wycinkowe, pozbawione kontekstu i fragmentaryczne. Kiedy przeczyta się całość wypowiedzi wygląda to zupełnie inaczej. Poza tym Węgry są stosunkowo małym krajem, mają słabą armię – dopiero w budowie – więc bezpieczeństwo swoich obywateli jest oczywiście priorytetem. Poza tym ostrzejsze występowanie – ostrzejsze niż Zachodu czy NATO – przeciwko Rosji mogłoby spowodować zajęcie przez wojska rosyjskie Zakarpacia i tym samym odcięcie Węgier od Ukrainy i możliwości pomocy Ukrainie i Ukraińcom.
Piotr Motyka: W jaki sposób Węgrzy wspierają Ukraińców?
Michał Kwilecki: Wysyłają pomoc gospodarczą, energetyczną, humanitarną, przyjmują ogromne ilości Ukraińców – biorąc pod uwagę wielkość kraju i liczbę ludności.
Piotr Motyka: Życzę godnego uczczenia Narodowego Święta Węgier podczas uroczystości we Wrocławiu. Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać!