Prof. Polak: Rosja przekroczyła już Rubikon kilkakrotnie [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Wojciech Polak

Prof. Wojciech Polak / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Redaktor Mediów Narodowych Bartosz Siatkowski przeprowadził wywiad w nowym mobilnym studiu z szefem kolegium IPN, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wojciechem Polakiem. Tematami wywiadu były: refleksja nad agresywnymi działaniami Rosji w ostatnich latach, polityka Niemiec i tło święta Żołnierzy Niezłomnych.

Rosyjska sytuacja i zachodnia reakcja

Według profesora wojna nie zakończy się szybko, Rosja ma dużo do stracenia.

Rosja to jest nie jest bogaty kraj, to jest raczej totalna nędza, może to doprowadzić do wybuchów społecznych – powiedział.

Pomimo tego, że Rosją praktycznie rządzi mafia państwowa, rosyjski nacjonalizm przez nią kierowany jest nadal atrakcyjny dla Rosjan, którym odpowiada imperialna podstawa państwowości rosyjskiej, dla której do pewnego stopnia są w stanie znieść biedę.

Sankcje wprowadzano za późno. Odcięcie od systemu Swift może być skuteczne. Rosja pod względem struktury eksportu jest państwem prymitywnym. Broń, alkohol, surowce – dodał gość Mediów Narodowych

Białoruska i ukraińska tożsamość

Profesor omówił również stan świadomości narodowej w państwach pomiędzy Polską a Rosją. Przyznaje, że został zaskoczony poziomem uświadomienia narodowej Ukraińców. O ile na początku lat 90. świadomymi Ukraińcami była w większości inteligencja skupiona w większych ośrodkach miejskich, o tyle teraz postawa wykazuje, że jest to naród który wie o co walczy. Jest to zjawisko pozytywne dla Polski, także jedna z przyczyn ataku Putina na Ukrainę.

Rosja normalnym cywilizowanym Państwem nie jest”. (…)„Rosja nie pozwoli na opcję prozachodnią na Ukrainie”(…) Pomimo niesprzyjających warunków podobne rzeczy się dzieją się na Białorusi – tłumaczył w dalszej części wypowiedzi profesor Polak.

Niemiecka metoda

Zdaniem profesora istnieje nieoficjalne porozumienie niemiecko-rosyjskie. Rosja odbudowuje swoją strefę wpływów mieczem. Niemcy robią to bardziej subtelnym orężem poprzez tzw. pakiety klimatyczne mające na celu ubezwłasnowolnić energetycznie Polskę oraz przez regulację deptając rosnącą Polską konkurencję na przykład w branży transportowej (pakiet mobilności).

Rozczarowuje mnie polityka rządu względem UE/Niemiec. Każdy wyrok TSUE powinien być zatwierdzony przez Polski Sąd Najwyższy lub Trybunał konstytucyjny – ocenił szef Kolegium IPN.

Ograniczenia możliwości nie dotyczą wszakże tylko Polski, ale całej zachodniej klasy średniej.

Należne miejsce

Minęło 11 lat od ustanowienia dnia pamięci żołnierzy niezłomnych. Gość mediów narodowych odniósł się do komentarza redaktora o trudzie włożonym w cały proces ustalania święta ciesząc się z wyniku postawienia formacji partyzantki antykomunistycznej obok innych bohaterów polskiej świadomości historycznej jak chociażby Tadeusz Kościuszko.

Próbowano nie tyle wyplenić pamięć co wprowadzić jej fałszywą wersję – stwierdził prof. Polak.

Pod koniec wywiadu naukowiec skomentował powrót do wybielania pewnych postaci, postaw, tendencji wywodzących się z epoki PRL i nawrót ludzi młodych do fascynacji tym okresem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY