Radziejewski o wojnie na Ukrainie: Odzwierciedlenie nieprzygotowania i bezradności Zachodu [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bartłomiej Radziejewski.

Bartłomiej Radziejewski. / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Ukraina osamotniona dzielnie stawia opór rosyjskiej sztuce wojennej. Zachód reaguje powściągliwie przez ryzyko niekontrolowanej eskalacji. Prezydent Zełeński pomimo bycia niewątpliwie jednym z celów wojny, zostaje w Kijowie wraz z ludźmi i gabinetem.

Redaktor Karol Plewa w rozmowie z szefem i założycielem Think-Tanku Nowej Konfederacji omawia przyczyny, obecną sytuację jak i konsekwencję walk na Ukrainie.

Czasowo Nieodwzajemniona miłość

O ile Zachód kusił wcześniej Ukrainę w swoich strukturach, o tyle teraz nie jest wstanie skutecznie wdrożyć mechanizmu sankcji – wskazuje politolog.

Brak udźwignięciu ciężaru odpowiedzialności(…) To będzie miało konsekwencję nie tylko dla Ukrainy ale dla całego Zachodu – komentuje Radziejewski

Redaktor Karol Plewa spytał o status i perspektywy bezpieczeństwa rodziny Prezydenta. Ekspert z miną pozbawioną wątpliwości odpowiedział : „że prawdopodobnie jest celem Rosyjskim i ma być pojmanym i zabitym”.

Wart zanotowania, według szefa Nowej Konfederacji, jest reakcja zachodniego sąsiada i wypowiedzi Niemieckiego Szefa Niemieckiej Armii o swojej irytacji, której przyczyną jest chroniczna słabość i niemoc Bundeswehry. „Niemcy miotają się od ściany do ściany(…) Są współodpowiedzialne za obecną sytuację” – zauważył Radziejewski

Założyciel Nowej Konfederacji nie jest również zdumiony reakcją byłej Pani Kanclerz, na pytania skierowane w stronę Angeli Merkel, która przyczyniła się jak mało kto do konsolidacji pozycji Putina, z której mógł on wyprowadzić obecny cios.

Omówione został również tematy sankcji przez System Swift mogący kosztować Rosję nawet 5% PKB. Oraz brak użycia broni cybernetycznej przez administrację Bidena. Rosja ma możliwość kontrreakcji w  sferach: militarnej, finansowej oraz domeny cyber. Powściągliwość zachodu jest dla eksperta zrozumiała.

Niebezpieczny detal oraz smutny wyrok

Obiektem wzbudzającym w ostatnich godzinach niepokój jest również fakt zajęcia Czarnobyla przez Rosjan. Teoretycznie płyty przykrywające reaktory, mogłyby być zdestabilizowane. Z tego względu obie strony mają  na względzie rzeczywistość przykrej alternatywy w razie wypadku.

Następnie została omówiona kwestia trudność przewidywania poszczególnych zdarzeń na wojnie, na której zdarzają się niespodzianki, jednak biorąc pod uwagę różnice podstawowych potencjałów militarnych Ukraina przegra tę wojnę w stosunkowo krótkim czasie – konkluduje Radziejewski.

Wnioski

Bartłomiej Radziejewski określa tezę o szaleństwie Putina jako infantylną i szkodliwą. Oskarża Europę o gnuśność i nabranie się na pieśń Końca Historii. Złudne przekonania, bezmiar naiwności, które przyczyniły się w dłużej mierze do obecnej sytuacji.

Podsumowanie zawiera się w połączeniu krótkoterminowego elementu optymistycznego dla Polski, jak i długoterminowej negatywnej konkluzji co do perspektyw jej bezpieczeństwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY