Szymowski ws. Ukrainy: Polska powinna ogłosić neutralność [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Leszek Szymowski

Leszek Szymowski / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Polska powinna przede wszystkim ogłosić neutralność w tym konflikcie, dlatego że Polski nie stać ani materialnie ani militarnie na udział w jakimkolwiek konflikcie zbrojnym, zwłaszcza takim, który jest blisko naszej granicy - powiedział Leszek Szymowski.

W co gra Putin?

Leszek Szymowski, dziennikarz śledczy, będąc niedawno gościem Mediów Narodowych, odpowiadał na pytania dotyczące napięć między Rosją a Ukrainą:

Putin daje znak, że jest gotowy do zajęcia Ukrainy. Jeżeli uzna, że więcej korzyści przyniesie mu agresja, to ją zajmie, a jeżeli uzna, że może tym szantażem wymusić rozwiązania dyplomatyczne, to tego nie zrobi. Prezydent Rosji ma świadomość, że toczy się teraz rozgrywka geopolityczna o hegemonię wśród mocarstw, głównie pomiędzy USA a Chinami. Jeżeli Stany Zjednoczone chcą zachować pozycję hegemona światowego, to muszą zapobiec dalszej ekspansji wpływów chińskich. Chiny natomiast osiągnęły już taką pozycję, że Ameryka nie jest w stanie sama ograniczyć ich wpływów. W związku z tym do tej rozgrywki potrzebuje Rosji, współpracy z Indiami i Japonią. Rosja z kolei może, ale nie musi współpracować z USA. Wydaje mi się, że Putin stara się przehandlować swoje poparcie dla Stanów Zjednoczonych w rywalizacji z Chinami w zamian za zmniejszenie amerykańskiej strefy wpływów w Europie środkowowschodniej i nierozszerzanie NATO.

Niepodległa Ukraina? A co to takiego?

Prowadzący swój program ‘O co chodzi?’ Szymowski odwołał się w swojej wypowiedzi do nieistnienia w rosyjskiej myśli politycznej czegoś takiego jak ‘niepodległość Ukrainy’:

Druga kwestia jest taka, że żaden rosyjski władca od czasów cara Piotra Wielkiego (albo jeszcze wcześniej) nie przyjmował do wiadomości, że Ukraina może nie być częścią Rosji. Obecne ziemie Ukrainy były przez setki lat przedmiotem sporu między wielką silną Rzeczpospolitą, Rosją i Turcją. Ponadto ziemie te są znakomitymi glebami dla rolnictwa, zasobne w złoża ropy i gazu, a także uprzemysłowione we wschodniej części kraju.

Ameryka patrzy dalej

Gość powiedział także, iż Stany Zjednoczone Ameryki swoją uwagę koncentrują na Chinach, nie na Ukrainie:

Amerykańskie interesy zagraniczne koncentrują się w rejonie dalekiej Azji, a nie na Ukrainie. Z kolei dla Putina odwrotnie; Rosja nie ma w dalekiej Azji żadnych interesów, za to poważniej traktuje region Europy środkowowschodniej. Putinowi byłoby na rękę wygranie dla siebie Ukrainy poprzez poparcie, czy nieprzeszkadzanie USA w rywalizacji z Chinami.

Polska odpowiedź

Szymowski odniósł się w końcu i do tego, jak jego zdaniem powinna zareagować Polska:

Polska powinna przede wszystkim ogłosić neutralność w tym konflikcie, dlatego że Polski nie stać ani materialnie ani militarnie na udział w jakimkolwiek konflikcie zbrojnym, zwłaszcza takim, który jest blisko naszej granicy. Poza tym trudno mieć wątpliwości jak się zakończy konflikt rosyjsko-ukraiński bez wsparcia NATO, a nic nie wskazuje, by chciało pomóc Ukrainie. Taka wojna trwałaby kilka dni, i armia ukraińska by ją przegrała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY