Od stycznia zmiany w programie “500+”. Co przygotował ZUS?

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Program 500+

Program 500+ / fot. You Tube/ Jeden z Wielu

Szefowa ZUS informuje, że przygotowany został specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500+.

Od 2022 roku nastąpią zmiany w programie “500+“. Obsługę świadczeń socjalnych w tym zakresie zacznie przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce jest to równoznaczne z faktem, że sprawy dotyczące świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku nadal będą realizowane przez samorządy. Będą one kontynuowały wypłatę tych już przyznanych świadczeń do końca maja 2022 roku.

Zmiany w programie “500+”

Od 1 stycznia ZUS będzie wypłacał nowe, przyznane przez siebie świadczenia. W lutym zacznie też przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 roku i potrwa do 31 maja 2023 roku.

Jesteśmy gotowi do realizacji nowych programów, w tym programu Rodzina 500+ od stycznia 2022 roku” – zapewnia PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS wskazuje, że przygotowano specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500+.

Kreator wniosków został przetestowany, działa prawidłowo i zostanie uruchomiony przez ZUS 1 stycznia 2022 r. Dotyczy to wniosków o 500+ dla tych rodziców, którzy nie otrzymują 500+ z gminy. Chodzi o osoby, którym dopiero urodziło się dziecko lub wrócili z zagranicy spoza Unii Europejskiej. Kreatory wniosku pomogą, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki na papierowych wnioskach” – poinformowała prof. Uścińska.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać wyłącznie online, a pieniądze są wypłacane na konto bankowe.

Dane resortu ukazują, że od czasu uruchomienia programu 500+ w kwietniu 2016 roku, do polskich rodzin trafiło z budżetu państwa blisko 175 mld złotych. W tej chwili pieniądze zasilają konta rodziców około 6,5 mln dzieci.

Stosunek Polaków do programu “500+”

Portal infor.pl podaje dane obrazujące stosunek Polaków do programu “500+”

“Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej, przeszło czterech na dziesięciu Polaków uważa, że świadczenie 500 plus powinno być podniesione ze względu na rosnącą inflację i wzrost cen.” – napisano.

“Z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie ponad tysiąca Polaków przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że 43,4% respondentów jest za podniesieniem świadczenia przyznawanego w ramach programu „Rodzina 500+”. Przemawia za tym rosnąca inflacja i wzrost cen. Z kolei 38,5% respondentów ma przeciwne zdanie. Natomiast 18,1% jest niezdecydowanych.” – dodaje autor artykułu na portalu infor.pl.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY