Tarnopol uczcił kolejnego zbrodniarza UPA. Co zrobi Elbląg?

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wizerunek Bandery wywieszony w Tarnopolu

Wizerunek Bandery wywieszony w Tarnopolu / Fot. facebook.com/Holovko.Mykhailo

Na budynku władz obwodu, 28 grudnia zawisł ogromny portret Bandery, ideowego przywódcy UPA. O fakcie poinformował na sesji Rady Miejskiej Elbląga Rafał Traks, radny Prawa i Sprawiedliwości.
  • Tarnopol uczcił kolejnego zbrodniarza OUN UPA. Władze zachodnioukraińskiego miasta wywiesiły na swojej siedzibie ogromny portret Stefana Bandery.
  • Władze Elbląga wystosowały wówczas list do mera zachodnioukraińskiego miasta, w którym wyraziły zaniepokojenie decyzją ukraińskich samorządowców. Na odpowiedź trzeba było czekać do końca grudnia.
  • Na budynku władz obwodu, 28 grudnia zawisł ogromny portret Bandery, ideowego przywódcy UPA. O fakcie poinformował na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Elbląga Rafał Traks, radny Prawa i Sprawiedliwości.
  • Zobacz także: Kancelaria Sejmu rozpoczęła ściąganie długu Grzegorza Brauna

Tarnopol uczcił kolejnego zbrodniarza OUN UPA. Władze zachodnioukraińskiego miasta wywiesiły na swojej siedzibie ogromny portret Stefana Bandery. W czasie II wojny światowej był on jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), bezpośrednio odpowiedzialnego za mordy na polskiej ludności na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Postępowaniem samorządowców są oburzeni radni Prawa i Sprawiedliwości w Elblągu. Oba miasta łączy, zawarta jeszcze w latach 90. umowa partnerska. Czy zostanie wypowiedziana? PiS zapowiada projekt uchwały.

Tarnopol uczcił kolejnego zbrodniarza UPA

Elbląg to jedno z tych polskich miast, które przed laty zawarły porozumienie o współpracy z Tarnopolem. Obecnie większość z nich zawiesiła bądź zerwała te więzy.

Powodem takiego postępowania było nadanie w tym roku stadionowi w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Według historyków Szuchewycz był jednym z organizatorów rzezi polskiej ludności na południowo-wschodnich kresach II Rzeczypospolitej.

Władze Elbląga wystosowały wówczas list do mera zachodnioukraińskiego miasta, w którym wyraziły zaniepokojenie decyzją ukraińskich samorządowców. Na odpowiedź trzeba było czekać do końca grudnia. Nie była ona jednak taka, jakiej się spodziewano.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Portret Bandery w centrum Tarnopola

Na budynku władz obwodu, 28 grudnia zawisł ogromny portret Bandery, ideowego przywódcy UPA. O fakcie poinformował na sesji Rady Miejskiej Elbląga Rafał Traks, radny Prawa i Sprawiedliwości.

“Ta “odpowiedź” jest skandaliczna. Honorowanie kolejnego zbrodniarza przez obecne władze Tarnopola wymaga ostrej reakcji. Będę wzywał do niej władze naszego miasta. Jeśli tak się nie stanie, nasz klub przygotuje projekt stosownej uchwały” – powiedział radny Rafał Traks.

Samorządowiec domaga się zawieszenia jakichkolwiek kontaktów z władzami Tarnopola.

Stadion im. Romana Szuchewycza

W marcu 2021 roku władze Tarnopola nazwały stadion w swoim mieście imieniem Romana Szuchewycza. Wówczas
Centrum Szymona Wiesenthala protestowało przeciw nazwaniu obiektu imieniem jednego z przywódców ukraińskich zbrodniarzy. Organizacja wysłała w tej sprawie list do FIFA. Uznała w nim za haniebną decyzję samorządowców o nazwaniu obiektu sportowego imieniem kolaborującego z niemieckimi nazistami Romana Szuchewycza.

Swoje oburzenie w tej sprawie okazały polska i izraelska ambasada na Ukrainie. Ambasador Bartosz Cichocki odwołał wówczas swoją wizytę w Tarnopolu, a Zamość zerwał z Tarnopolem stosunki partnerskie.

Dowódca UPA Roman Szuchewycz był odpowiedzialny za mordy na Polakach w ramach rzezi wołyńskiej, a także za mordy między innymi na Ukraińcach i Żydach.

dziennikbaltycki.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY