Marsz Niepodległości jednak jako zgromadzenie cykliczne? Ważna decyzja

PILNE
Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na decyzję Sądu Apelacyjnego w Warszawie o uchylenie rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenie cykliczne. Jednocześnie wniósł o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji z 29 października 2021 r.
  • Zdaniem Prokuratora Generalnego sąd apelacyjny przyjął błędną wykładnię art. 16 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach.
  • W jego opinii decyzja o uchyleniu rejestracji zgromadzenia cyklicznego Marsz Niepodległości naruszyła  art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Ewentualne naruszenie przepisów epidemicznych nie może skutkować uznaniem, że przemarsz tysięcy osób biorących udział w wydarzeniu patriotycznym nie miał miejsca – podkreślono.
  • Zobacz także: Marian Piłka: Opozycja wobec państwa nie powinna być tolerowana [NASZ WYWIAD]

Skarga nadzwyczajna

Zdaniem Prokuratora Generalnego sąd apelacyjny przyjął błędną wykładnię art. 16 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach. To powód, przez który zdecydował się skierować skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

Sąd niesłusznie uznał, że organowi gminy – w przedmiotowej sprawie Prezydentowi m.st. Warszawy – przysługują uprawnienia do zaskarżenia decyzji wojewody o zgodzie na cykliczne organizowanie zgromadzeń. Literalne brzmienie wskazanego przepisu ustawy Prawo o zgromadzeniach jednoznacznie mówi jedynie o prawie do wniesienia odwołania od decyzji zakazującej zgromadzenia – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry decyzja o uchyleniu rejestracji zgromadzenia cyklicznego Marsz Niepodległości naruszyła  art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Uznał także, wbrew ocenie sądu, że w ubiegłym roku to wydarzenie odbyło się.

W ocenie Prokuratora Generalnego należy uznać, że 11 listopada 2020 r. Marsz Niepodległości odbył się pomimo zakazu warszawskiego ratusza. W wydarzeniu tym wzięło udział wiele tysięcy osób, a z uwagi na to, że marsz był tożsamy w zakresie celu, trasy, charakteru i organizatora, jak w latach poprzednich, należy uznać, że spełnia on kryteria z art. 26a ust 1 ww. ustawy – wskazano.

W ocenie Prokuratora Generalnego zakaz wydany przez prezydenta Warszawy w ubiegłym roku nie powinien być podstawą do stwierdzenia, że Marsz się nie odbył.

W skardze nadzwyczajnej zaznaczono, że zakaz organizacji zgromadzenia wydany przez Prezydenta m.st. Warszawy 6 listopada 2020 r. wynikał ze stanu epidemii. Ewentualne naruszenie przepisów epidemicznych nie może skutkować uznaniem, że przemarsz tysięcy osób biorących udział w wydarzeniu patriotycznym nie miał miejsca – podkreślono.

Marsz Niepodległości ze statusem zgromadzenia cyklicznego

Status zgromadzenia cyklicznego Marsz Niepodległości może odzyskać jeszcze przed ostateczną decyzją Sądu Najwyższego.

Z uwagi na grożącą nieodwracalną szkodę przejawiającą się w uniemożliwieniu organizacji patriotycznego wydarzenia o bogatej tradycji, w ważną narodową rocznicę, Prokurator Generalny wniósł także o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji z 29 października 2021 r. – napisano.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wpolityce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY