Polska i Francja zmarginalizują Niemcy? Szykuje się nowe porozumienie

WAŻNE
Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydenci: Andrzej Duda i Emmanuel Macron podczas rozmowy w ogrodach Pałacu Elizejskiego w Paryżu.

Prezydenci: Andrzej Duda i Emmanuel Macron podczas rozmowy w ogrodach Pałacu Elizejskiego w Paryżu. / Fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zdaniem niemieckiego dziennika "Die Welt" nowe porozumienie jądrowe może wywrócić do góry nogami politykę klimatyczną UE i zmarginalizować Niemcy. Sojusz na kanwie wspólnej budowy elektrowni jądrowych miałyby zawiązać Polska i Francja.
  • 15 października Jean-Bernard Levy, szef francuskiego koncernu energetycznego EDF, został przyjęty w Warszawie przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego.
  • Z kolei 27 października prezydent Andrzej Duda złożył roboczą wizytę w Paryżu, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
  • W lipcu EDF otworzył biuro w Warszawie. Natomiast francuski rząd powołał pełnomocnika do spraw współpracy jądrowej z Polską.
  • Zobacz także: Komisja Europejska pozwana. “Zaniechanie działania” i “niestosowanie rozporządzenia”

Wymowne spotkania

15 października Jean-Bernard Levy, szef francuskiego koncernu energetycznego EDF, został przyjęty w Warszawie przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego – przypomniał “Die Welt” w tekście zatytułowanym “Nowa oś jądrowa spycha Niemcy na margines”.

“Było to spotkanie, na które mało kto zwrócił uwagę”, ale “może mieć decydujące znaczenie dla ogłoszonego przez Komisję Europejską celu, jakim jest doprowadzenie Unii do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Stawką jest (…) przyszłość europejskiego przemysłu energetycznego”.

Z kolei 27 października prezydent Andrzej Duda złożył roboczą wizytę w Paryżu, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Prezydent RP swoją rozmowę z Macronem określił jako “bardzo szczerą i otwartą”, która rysuje “bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej”.

“Oferta traktowana bardzo poważnie”

Zdaniem “Die Welt” Francja złożyła polskim władzom “ofertę budowy elektrowni jądrowych w Polsce”. Z kolej dalej niemiecki dziennik dodaje, że “oferta jest traktowana w Warszawie +bardzo poważnie+, a Francja wysunęła się na czołową pozycję w wyścigu o wygraną”.

Współpraca polsko-francuska ma być napędzana przez unijną politykę energetyczną. UE naciska na jak najszybsze ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Polska miałaby więc postawić na energię atomową. Pierwsza powstała z pomocą Francji elektrownia miałaby zostać podłączona do sieci w 2033 roku.

Praworządność za energetykę?

Według niemieckiego dziennika, dla Francji porozumienie się z Polską w dziedzinie energetyki byłoby “sytuacją podwójnie korzystną”. Nie chodzi tylko o “niezwykle lukratywny kontrakt dla bardzo zadłużonego przedsiębiorstwa państwowego EDF. Jeszcze ważniejsze jest to, że dzięki Polsce Paryż zyskałby sojusznika w swoich działaniach lobbingowych w Brukseli”.

“Die Welt” podaje, że od końca 2019 roku Francuzi “szukają tam towarzyszy broni, by ogłosić energetykę jądrową zbawcą klimatu”.

Rozwój mini-reaktorów, zwanych również SMR (small modular reactors), które prezydent Emmanuel Macron reklamuje jako ponowne odkrycie energii jądrowej, mógłby być współfinansowany z dotacji z Zielonego Ładu – wskazuje dziennik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Z kolei Polska ma liczyć na “komponent polityczny” porozumienia. Warszawa “liczy na neutralne stanowisko Francji w sporze o praworządność” – wskazuje cytowany przez “Die Welt” Jakub Wiech, polski ekspert ds. energetyki jądrowej.

Fakt, że Macron wstrzymuje się obecnie z krytyką polskiego rządu, może być rozumiany jako pierwsza oznaka tego – wskazuje Wiech.

Wiele także wskazuje na to, że Francuzi są zdeterminowani, aby doprowadzić do porozumienia energetycznego z Polską. W lipcu EDF otworzył biuro w Warszawie. Natomiast francuski rząd powołał pełnomocnika do spraw współpracy jądrowej z Polską.

energetyka24.com, forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY