Komisja Europejska pozwana. “Zaniechanie działania” i “niestosowanie rozporządzenia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli, poinformował, że Komisja Europejska została pozwana przez PE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powodem miało być niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE.
  • Parlament Europejski pozwał Komisję Europejską do TSUE – poinformował przewodniczący PE.
  • Sassoli: “Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób konsekwentny”.
  • PE w przyjętej w lipcu rezolucji wzywa KE do szybkiego zbadania ewentualnych naruszeń praworządności, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie budżetu UE.
  • Zobacz także: Samobójstwo pacjentki w Gdańsku. Rusza proces oskarżonych lekarzy.

Pozew Parlamentu Europejskiego

„Nasze służby prawne wniosły skargę przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości za niestosowanie (…) rozporządzenia w sprawie warunkowości” – poinformował Sassoli. Dodał, że oczekują od Komisji Europejskiej konsekwentnego działania i sprostania temu, co wyraziła przewodnicząca KE podczas wspólnej dyskusji plenarnej. “Słowa trzeba zamienić w czyny” – napisał w oświadczeniu przewodniczący PE.

Wiadomo ponadto, że Komisja Europejska została wezwana przez europarlament do uruchomienia mechanizmu jeszcze w lipcu. Zakłada on wstrzymanie budżetu przez Brukselę dla państw, w których występuje ryzyko ich niewłaściwego zarządzania, np. defraudacji pieniędzy.

“PE musi kontynuować przygotowania do pozwania KE”

KE postanowiła, że zastosuje się do konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku. Tym samym opóźniła stosowanie rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości budżetu UE poprzez opracowanie wytycznych dotyczących jego stosowania. Z tegoż powodu europosłowie wyrazili ubolewanie w uchwalonej, podczas sesji plenarnej, rezolucji.

Parlament Europejski nie zamierza poprzestać. Według eurodeputowanych, przyjęte przez KE wytyczne są niepotrzebne. Co więcej, PE będzie dążył do wyegzekwowania kar dla KE. Komisję wezwano ponadto do zbadania ewentualnych naruszeń zasad praworządności, “które mają lub mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu Unii”. Co więcej dodano, że sytuacja w niektórych państwach wymaga podjęcia natychmiastowych kroków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY