Tucholski o sojuszu Grecji z Francją: “Francja chce podreperować straty związane z AUKUS” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0  
  Loading
Marek Tucholski w MN

Marek Tucholski w MN / fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był Marek Tucholski. Politolog wypowiedział się na temat sojuszu militarnego Grecji z Francją oraz o rosnących zapędach terytorialnych Turcji.
  • Ekspert rozpoczął swoją wypowiedź od oceny zawiązanego sojuszu oraz przedstawienia tła historycznego dla rosnących zapędów terytorialnych Turcji.
  • Tucholski wskazuje na drastyczny rozwój tureckiej technologii militarnej i uważa, że Turcja całkowicie usamodzielni się w kwestii zbrojeniowej do 2050 roku.
  • Politolog skomentował również obecne położenie NATO, które wydaje się być osłabione bilateralnymi traktatami zawiązywanymi przez członków Paktu.
  • Zobacz także: O której mecz Polska-Albania? Sprawdź, gdzie oglądać

Marek Tucholski wypowiedział się o sojuszu Grecji z Francją oraz o rosnącej potędze Turcji. Ekspert rozpoczął swoją wypowiedź od oceny zawiązanego paktu militarnego oraz przedstawienia tła historycznego dla rosnących zapędów terytorialnych Turcji.

“Sojusz ten w pewnym sensie może być zaskoczeniem, zwłaszcza dla tych państw NATO, które upatrują w NATO bezpieczeństwa dla siebie. (…) To już drugie porozumienie w krótkim czasie, które tworzy sojusz w sojuszu. (…) To poważna sytuacja, ponieważ napięcia grecko-tureckie nie istnieją od wczoraj i mają swoje podłoże zarówno historyczne, jak i ekonomiczne.” – wskazał Tucholski.

Początków zapędów terytorialnych ekspert upatruje w drugiej połowie XVII wieku, kiedy to rozrost Imperium Osmańskiego został drastycznie ograniczony. Obecne dążenia Turcji kierowane są w stronę odbudowy potęgi Imperium.

Politolog ocenił również zagrożenie, jakie może stanowić dla Grecji Turcja.

“Turcja jest bardzo dużym zagrożeniem, ponieważ posiada dość pokaźny potencjał militarny. (…) Przemysł zbrojeniowy Turcji jest w stanie zaspokoić 70% zapotrzebowania jej armii.” – powiedział ekspert.

Tucholski o sojuszu Grecji z Francją

Tucholski uważa, że Turcja całkowicie usamodzielni się w kwestii technologii zbrojeniowej do 2050 roku. Wskazał też na motywacje Francji do przystąpienia do umowy bilateralnej z Grecją.

“Te ambitne plany sprawiają, że państwa sąsiadujące z Turcją czują się zagrożone” – dodał.

“W sojuszu Grecko-Francuskim, Francja chce podreperować straty związane z AUKUS. (…) Grecja zamówiła za 2,5 mld euro 18 samolotów Rafale w 2020 roku, a w tej chwili 3 okręty za kwotę 3 mld euro od Francji” – mówi ekspert.

Politolog zwrócił uwagę na napięte stosunki między Francją, a Turcją. Jego zdaniem był to jeden z dodatkowych powodów, dla których Francuzi zaangażowali się po stronie Grecji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Turcja rosnącą siłą w polityce międzynarodowej?

W rozmowie przywołano wątek rosnącej potęgi Turcji, która może wprowadzić ją do gry politycznej największych światowych mocarstw.

“Turcja ma widoki, aby stać się państwem, które stanie się “języczkiem uwagi” między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi.” – wskazuje Tucholski.

“Turcja ma swój potencjał i ten potencjał powiększa.” – dodaje.

Co dalej z NATO?

Politolog skomentował również obecne położenie NATO, które wydaje się być osłabione bilateralnymi traktatami zawiązywanymi przez członków Paktu.

“Liczyć się będą dwustronne sojusze, ponieważ Stany Zjednoczone słabną. To jest główna przyczyna rozpadu NATO” – wskazuje.

“Nie da się w ramach NATO przeciwdziałać przeciw zagrożeniu, jeśli pochodzi ono z wewnątrz Sojuszu” – podsumował Tucholski.

W dalszej części programu, ekspert omówił znaczenie słabnącej pozycji NATO dla Polski oraz perspektywy dla ewentualnej reformy Paktu Północnoatlantyckiego. Tucholski wskazał również sytuację na Morzu Śródziemnym, jako kolejny kluczowy obszar dla rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Całość rozmowy dostępna jest na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY