Francuski minister oburzony orzeczeniem TK. “To prowokacja wobec Unii Europejskiej”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Clement Beaune uważa, że wyrok polskiego TK ws. nadrzędności polskiego prawa nad unijnym to prowokacja wobec Unii Europejskiej.
  • W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.
  • Clement Beaune negatywnie skomentował orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
  • Warto przypomnieć, że w kwietniu francuska Rada Stanu wydała orzeczenie, w którym stwierdziła nadrzędność francuskiej konstytucji nad prawem unijnym.
  • Zobacz także: Bąkiewicz odpowiada Tuskowi i zapowiada kontrę. “Będziemy bronić Polski przed V kolumną”.

Francuski minister oburzony orzeczeniem TK. Polityk komentował orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

“To bardzo poważna sprawa, to atak na Unię Europejską, a w praktyce ryzyko wyjścia Polski ze Wspólnoty” – powiedział w piątek francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Tymczasem warto przypomnieć, że w kwietniu francuska Rada Stanu wydała orzeczenie, w którym stwierdziła nadrzędność francuskiej konstytucji nad prawem unijnym. To kolejny przykład na stosowanie podwójnych standardów w państwach Unii Europejskiej.

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Francuski minister oburzony orzeczeniem TK

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

“To bardzo poważne. To nie kwestia techniczna ani prawna. To kwestia w całości polityczna, która wpisuje się w długą listę prowokacji wobec Unii Europejskiej” – grzmiał Beaune na antenie stacji BFM TV.

“Istnieje niebezpieczeństwo faktycznego wyjścia (Polski) z Unii Europejskiej” – dodał zaznaczając, że nie chciałby, by Polska opuściła Wspólnotę.

Beaune określił orzeczenie jako dokonany przez polski Trybunał Konstytucyjny “atak na UE”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Polski rząd igra z ogniem”?

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział w piątek, że “rozwój wydarzeń w Polsce jest bardzo, bardzo niepokojący (…) musimy jasno powiedzieć, że polski rząd igra z ogniem”.

“Prymat prawa europejskiego jest kluczowy dla integracji europejskiej i naszego wspólnego europejskiego życia. Jeżeli ta zasada zostanie złamana, Europa, jaką znamy, zbudowana na Traktatach Rzymskich, przestanie istnieć” – ostrzegł szef luksemburskiej dyplomacji.

Tymczasem zaledwie kilka miesięcy temu francuska Rada Stanu, która jest odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, wydała orzeczenie, w którego uzasadnieniu podkreślono, że… francuska konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego.

“Rada Stanu przypomina, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą prawa krajowego” – napisano w uzasadnieniu decyzji.

Dodano, że konsekwencją tego jest konieczność sprawdzenia, czy “stosowanie prawa europejskiego określone przez TSUE nie narusza w praktyce wymogów konstytucyjnych”.

W wielu innych krajach Unii w ostatnich latach i miesiącach zapadały podobne wyroki, wskazujące na prymat krajowego porządku konstytucyjnego.

niezalezna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY