Spółki węglowe zlikwidują polskie kopalnie. Wielkie odprawy dla górników

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Sejm znowelizował w piątek ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Możliwość przekazywania zakładów wydobywczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wydłużono do końca 2023 roku, a ich likwidacja ze środków budżetowych będzie możliwa do roku 2027. W latach 2021-2027 na restrukturyzację górnictwa popłynie ponad 8 miliardów złotych.
  • W piątek polski Sejm przyjął większością głosów ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego
  • Za jej sprawą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią dwie kopalnie: jedna z Jastrzębskiej Spółki Węglowej druga z Polskiej Grupy Górniczej
  • Górnicy przechodzący pod własność SRK otrzymają możliwość otrzymania osłon socjalnych o wysokości nawet do 120 tysięcy złotych
  • Projekt trafi do rąk Komisji Europejskiej, która zdaniem resortu aktywów państwowych przyjmie ustawę bez problemów
  • Dalszy proces likwidacji polskich kopalni ustalą w przyszłości brukselscy biurokraci
  • Zobacz także: Ekogroszek zniknie z rynku? Górniczy związkowcy zapowiadają protest

Za ustawą zmieniającą oblicze polskiej energetyki zagłosowało 439 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 10. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie przejdzie przez dalszą analizę prawną.

Według znowelizowanej ustawy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powstałej w 2018 roku, ma trafić majątek dwóch kopalń tj. ruchu Jastrzębie III, które należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz ruchu Pokój z Polskiej Grupy Górniczej. Ponadto do spółki odpowiedzialnej za likwidację polskiego górnictwa trafią również pracownicy obu kopalń. Będą oni mogli w ten sposób skorzystać z tzw. osłon socjalnych: urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbki węgla oraz z jednorazowych odpraw pieniężnych.

Jako, że te rozwiązania są kwestią pomocy publicznej trafią one do rąk Komisji Europejskiej, która je przeanalizuje i podda ocenie. Ministerstwo aktywów nie spodziewa się jednak większych problemów i liczy na to, że projekt przejdzie pomyślnie przez ten etap i zostanie zatwierdzony przez brukselskich biurokratów. Ustawa ustala maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na restrukturyzację górnictwa planowanej na lata 2021-2027. Budżet na ten okres ma wynieść planowo około 8,2 miliardów złotych.

Nowelizacja zakłada, że do SRK będą mogły trafiać kopalnie lub ich wydzielony majątek, których likwidację rozpoczęto w okresie od 1 września br. do 31 grudnia 2023 r. Ponadto projekt umożliwia do końca 2027 r. dalsze finansowanie z budżetu państwa zadań obecnie realizowanych przez spółkę restrukturyzacyjną. Natomiast pracownicy przeniesieni do SRK wraz z majątkiem będą korzystać z osłon socjalnych – urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sowite odprawy za brak przyszłości?

Warunki osłon dla odchodzących z pracy górników będą takie, jakie wynegocjowano w podpisanej w końcu maja br. umowie społecznej, dotyczącej zasad i tempa transformacji górnictwa. Oznacza to podniesienie wysokości świadczenia na tzw. urlopie górniczym z 75 do 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia górnika oraz podniesienie wielkości jednorazowej odprawy pieniężnej do 120 tysięcy złotych na rękę. Z urlopów i odpraw ma skorzystać łącznie ponad 3,7 tysięcy pracowników ruchów Pokój i Jastrzębie III.

Przewidziana w nowelizacji data 31 grudnia 2027 r., do której możliwe będzie finansowanie likwidacji majątku kopalń ze środków budżetowych, wynika z faktu, iż właśnie wtedy traci ważność Decyzja Rady Europejskiej z 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla. Dalsza likwidacja ze środków publicznych będzie wymagała nowej zgody Komisji Europejskiej, o którą obecnie stara się strona polska.

Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego została uchwalona 7 września 2007 roku. Później była kilkakrotnie nowelizowana. To kluczowa regulacja prawna dla trwającego już wiele lat procesu restrukturyzacji górnictwa. Poprzednia nowelizacja ustawy nastąpiła niespełna trzy lata temu, jesienią 2018 roku. Przedłużono wówczas możliwość udzielania górnictwu pomocy publicznej do końca 2023 roku. Wcześniej, w lutym 2018 roku, Komisja Europejska zgodziła się, by procesy restrukturyzacyjne w górnictwie były finansowane z budżetu państwa przez pięć kolejnych lat. Dotyczyło to jednak tylko majątku przekazanego do SRK przed końcem 2018 roku.

buisnessinsider.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY