Ekogroszek zniknie z rynku? Górniczy związkowcy zapowiadają protest

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Projekt resortu klimatu przewiduje zmiany, które mają zaostrzyć normy jakościowe, jakie musi spełniać węgiel opałowy. Ze sprzedaży zniknąć ma tzw. ekogroszek. Śląsko-dąbrowska „Solidarność” domaga się wycofania rozporządzenia. Grozi protestem.
  • Związkowcy określają projekt jako skandaliczny i sprzeczny z zawartą umową społeczną dotyczącą górnictwa i Górnego Śląska.
  • Twierdzą, że nowe normy wręcz eliminują ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie, czyli tzw. ekogroszki.
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zabronić używania wprowadzających w błąd nazw z przedrostkiem „eko”.
  • Zobacz także: Koniec ze zmianą czasu? PSL złożyło projekt

Ekogroszek zniknie z rynku?

W projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zaostrzono normy jakości paliw stałych, kupowanych przez odbiorców indywidualnych. Ekogroszek praktycznie zniknie z rynku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowe normy nie zostały przychylnie przyjęte przez właścicieli składów węglowych.

– Rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyeliminuje z rynku wszystkie tzw. ekogroszki produkowane przez polskie spółki węglowe i uniemożliwi realizację inwestycji zapisanych w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa

– alarmuje śląsko-dąbrowska i górnicza „Solidarność”.

W liście skierowanym do premiera Morawieckiego związkowcy zapowiadają, że jeśli projekt nie zostanie wycofany, rozpoczną akcję protestacyjną.

Związkowcy określają projekt jako skandaliczny i sprzeczny z zawartą wiosną – i podpisaną przez stronę rządową – umową społeczną dotyczącą górnictwa i Górnego Śląska.

Ekogroszek nie jest eko?

Resort klimatu przy okazji opracowywania nowych norm jakości węgla chce zabronić używania przedrostka „eko”, który w nazwie sugeruje, że kupuje się paliwo ekologiczne, co zwyczajnie nie jest prawdą.

– Nazwy „ekogroszek” i „ekomiał” są zwyczajowo używane w Polsce od lat 90-tych (…). Jednakże użycie przedrostka „eko” w odniesieniu do miału czy groszku sugeruje, że jest to paliwo ekologiczne, podczas gdy parametry jakościowe ekomiału czy ekogroszku tego nie potwierdzają

– czytamy w uzasadnieniu projektu zmian.

Nazwy „ekogroszek” i „ekomiał” mają zostać zastąpione przez odpowiednio „groszek III” i „paliwo drobne”. Zatem produkty tego typu nadal będzie wolno kupować.

Badanie Kantar Polska przeprowadzone na zlecenie Fundacji ClientEarth pokazało, że 25 proc. badanych ogrzewających swoje domy węglem i 44 proc. badanych ogrzewających domy ekogroszkiem spontanicznie określiło ekogroszek jako produkt ekologiczny.” Natomiast 66 proc. badanych uważa, że spalanie węgla może być przyjazne dla środowiska, jeżeli kupuje się produkt wysokiej jakości.

rmf24.pl, echodnia.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY