Hoga o relacjach polsko-amerykańskich: “Musimy przypomnieć sobie, że jesteśmy niepodległym państwem” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Hoga w MN

Jacek Hoga w MN / Fot. You Tube/Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był prezes Fundacji Ad Arma. Jacek Hoga omówił treść raportu, który został wydany przez kierowaną przez niego fundację.
  • Jacek Hoga mówił o raporcie prowadzonej przez niego Fundacji Ad Arma. Eksperci analizują w nim umowę sojuszniczą, którą Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi 15 sierpnia 2020 roku.
  • Hoga mówiąc o relacjach polsko-amerykańskich twierdzi, że nasza umowa z Amerykanami w wielu miejscach posiada jeszcze więcej niedoskonałości, niż umowa USA z Irakiem. Ekspert wieloma przykładami udowadnia, że stawia to pozycję państwa polskiego niemal w roli wasala Stanów Zjednoczonych.
  • Jacka Hogę zapytano o przyszłość stosunków polsko-amerykańskich. Ekspert wskazał, że kluczem do wzmocnienia pozycji Polski w tej relacji jest również wzmocnienie polskiej państwowości i suwerenności.
  • Zobacz także: Wawrzyk o sytuacji na granicy: “Musimy przedłużyć stan wyjątkowy”

Jacek Hoga wypowiedział się na antenie Mediów Narodowych o bieżących relacjach polsko-amerykańskich. Ekspert omówił treść oraz wnioski płynące z przygotowanego pod jego kierownictwem raportu “Tabele sojusznicze. Raport na temat wybranych aspektów polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej z dnia 15 sierpnia 2020r.”

Polska zawarła z Amerykanami skrajnie niekorzystną umowę, która sytuuję nasz kraj w niebezpiecznej sytuacji. Takie wnioski wyciąga w najnowszym raporcie Fundacja Ad Arma. Dotyczy on relacji militarnych między Polską, a USA. Na początku rozmowy, Jacka Hogę zapytano o powody podpisania tej umowy, która od ponad roku jeszcze ściślej wiąże sojuszniczo Polskę ze Stanami Zjednoczonymi.

“Intencja tej umowy, można z czystym sumieniem zakładać, była właśnie taka, że rząd zakładał, iż z naszym sojusznikiem można sie dogadać na warunkach uczciwych. Takich, abyśmy w zamian za naszą lojalność otrzymali gwarancję bezpieczeństwa z ich strony.” – powiedział Hoga.

“Od 2017 Amerykanie mówią publicznie, że ze względu na niemożność dotrzymywania swoich zobowiązań sojuszniczych – muszą posługiwać się blefem. W sierpniu 2021 roku Amerykanie opuścili kolejnego sojusznika, tym razem afgańskiego.” – mówi ekspert.

Umowa z Amerykanami stawia Polskę w roli wasala?

Prezes Fundacji Ad Arma wskazuje, że w toku pisania raportu, eksperci fundacji starali się znaleźć dwa skrajne przypadki traktowania swoich sojuszników przez Stany Zjednoczone. Przykładem państwa, które posiada najbardziej korzystne relacje z USA w tym zakresie jest Australia, natomiast najmniej korzystne warunki współpracy wynegocjował Irak.

Hoga mówiąc o relacjach polsko-amerykańskich twierdzi, że nasza umowa z Amerykanami w wielu miejscach posiada jeszcze więcej niedoskonałości, niż umowa USA z Irakiem. Ekspert wieloma przykładami udowadnia, że stawia to pozycję państwa polskiego niemal w roli wasala Stanów Zjednoczonych. Ekspert podał szereg powodów, dla których jego zdaniem Polska nie była w stanie zdobyć się na korzystniejsze warunki negocjując z USA.

“Myślę, że tutaj mamy kilka czynników. Po pierwsze, słabość dyplomacji polskiej, która nie przygotowała takiej właśnie analizy (takiej jak Ad Arma – przyp. red) przed rozpoczęciem negocjacji. Dwa, negocjowanie z perspektywy polskiej w dobrej wierze (…) Tutaj się mocno przejechaliśmy.” – komentuje prezes Fundacji Ad Arma.

Jacek Hoga wskazał, że w raporcie przeanalizowano m.in. kwestię przekazania obiektów i terenów na obszarze państwa polskiego Siłom Zbrojnym USA oraz zasady ich użytkowania, uprawnienia przyznane Siłom Zbrojnym USA w zakresie ich przemieszczania, ruchu statków powietrznych, jednostek pływających i pojazdów, zasady posiadania i używania broni przez stronę amerykańską oraz przyjęte mechanizmy określania właściwej jurysdykcji, zasad odpowiedzialności oraz stosowania prawa.

Wybrane zagadnienia z analizy Fundacji Ad Arma

Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić m.in., że:

– Polska zobowiązała się wykonywać umowę bezterminowo i nie można rozwiązać jej wcześniej, niż przed upływem dwuletniego okresu wypowiedzenia.

– USA nie zostały w żaden wiążący sposób zobowiązane do wykorzystania swoich Sił Zbrojnych do obrony Polski, ani w ogóle do utrzymywania swojej obecności.

– Polska nie zagwarantowała sobie ani wpływu, ani kontroli co do ilości i rodzajów przerzucanych na jej terytorium Sił Zbrojnych USA oraz ich sprzętu.

– Polska zgodziła się na tworzenie na swoim terytorium obiektów i obszarów o charakterze eksterytorialnym i autonomicznym, tj. pozostających w wyłącznej dyspozycji Sił Zbrojnych USA.

– Władze Sił Zbrojnych USA uzyskały prawo ustalania warunków i zasad eksploatowania wszystkich systemów kontroli ruchu lotniczego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz związanych z nimi systemów łączności.

– Polska zrzekła się pierwszeństwa jurysdykcji nad członkami Sił Zbrojnych USA.

– Polska dopuściła pozbawienie swoich obywateli skutecznych środków dochodzenia roszczeń z tytułu szkód powstałych w wyniku działań lub zaniechań członków Sił Zbrojnych USA.

“Polscy obywatele nie mogą czuć się bezpieczni w sytuacji nadużyć ze strony amerykańskiej. Na dzień dzisiejszy, oczywiście to nie jest masowe, ale zagrożenie potencjalne.” – wskazuje dalej Hoga mówiąc, że tego typu zapisy nie powinny mieć miejsca.

Ekspert został zapytany o jakąkolwiek szansę sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, ale na warunkach równorzędnych.

“Z perspektywy formalno-prawnej należałoby uznać i poprosić o renegocjację lub wręcz uznać za nieważną tą umowę międzynarodową. Przede wszystkim ze względu na to, że łamie ona Konstytucję, prawo najwyższe Rzeczpospolitej Polskiej. Nie po to, aby zerwać z Amerykanami, ale po to by renegocjować warunki, które są niegodziwe.” – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Hoga o relacjach polsko-amerykańskich

Jacka Hogę zapytano o przyszłość stosunków polsko-amerykańskich. Ekspert wskazał, że kluczem do wzmocnienia pozycji Polski w tej relacji jest również wzmocnienie polskiej państwowości i suwerenności.

“Musimy przypomnieć sobie, że jesteśmy niepodległym państwem. Bez tego nie będziemy mieli dobrych relacji ani z Amerykanami, ani z nikim innym. Będziemy traktowani jak zasób, jak przedmiot, a nie podmiot negocjacji. (…) Dopóki to się nie zmieni, nie ma znaczenia jak będziemy się starać, z tyłu głowy będziemy mieli, że musimy dogadać się z Amerykanami.” – powiedział prezes Fundacji Ad Arma.

” Stany Zjednoczone A.D. 2021 to są zupełnie inne Stany Zjednoczone, niż te A.D. 1989. Zapominamy w jakim stanie jest społeczeństwo polskie i amerykańskie. Zapominamy o stanie społeczeństwa amerykańskiego. (….) Spadli jednoznacznie, również moralnie.” -powiedział ekspert.

“Możemy się z nimi dogadywać, ale warunkiem absolutnie nienegocjowalnym powinno być nasze całkowite bezpieczeństwo i ‘votum separatum’ względem agendy, którą oni głoszą w świecie.” – wskazał Jacek Hoga.

W pozostałej części programu, Jacek Hoga omówił zagadnienie planów dotyczących zakupienia czołgów III generacji Abrams M1A2 SEPv3. Ekspert odpowiadał także na pytania widzów. Całość nagrania jest dostępna na kanale Media Narodowe na You Tube,

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY