Kary nałożone na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE zostaną potrącone z funduszy unijnych

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Frans Timmermans podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Frans Timmermans podczas debaty w Parlamencie Europejskim. / Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska ma zapłacić karę pieniężną w wysokości 500 000 EUR za każdy dzień zwłoki w dostosowaniu się do majowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazującego Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska ma wpłacić karę pieniężną do budżetu UE w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
  • Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że kopalnia i elektrownia w Turowie nie zostaną wyłączone.
  • ,,To podważenie sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej” – podkreśliła ,,Solidarność” KWB Turów
  • Zobacz też: Szymański o autonomii strategicznej UE

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary dziennie z powodu niewdrożenia środków tymczasowych oraz niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

„W praktyce odbywa się to poprzez wezwania Komisji do zapłaty wobec państwa członkowskiego. Jeżeli płatność nie zostanie dokonana (w ustalonym terminie) i po umożliwieniu państwu członkowskiemu złożenia wyjaśnień, karę finansową należy odzyskać poprzez potrącenie z płatności należnych danemu państwu członkowskiemu”

– oświadczyły służby prasowe Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska podkreśliła, że jeżeli Trybunał Sprawiedliwości nakłada karę na państwo członkowskie, to ma ono obowiązek zastosowania się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości i wpłacenia żądanej kwoty do budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj też: Poseł Solidarnej Polski: Jeśli będziemy tracić jeszcze bardziej, zagłosuję za polexitem

Polska nie wyłączy kopalni i elektrowni w Turowie

Komisja Europejska podkreśliła również, że „W przypadku dalszego naruszenia nakazu o wyłączeniu kopalni Turów, będzie kontynuować wezwania do zapłaty do czasu wykonania nakazu”.

Przypomnijmy, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że decyzja o nałożeniu na Polskę kar jest „skrajnie agresywna i skrajnie szkodliwa”. Jednak pomimo nałożenia tak wysokich kar na Polskę, kopalnia i elektrownia w Turowie nie zostaną wyłączone. Premier Morawiecki stwierdził również, że Czechom nie zależało na rozwiązaniu tego sporu i chcieli go spożytkować do celów polityki wewnętrznej.

Kary finansowe nałożone przez TSUE za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, to podważenie sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej – podkreśliła w poniedziałkowym komunikacie ,,Solidarność” KWB Turów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie: medianarodowe.com

Związkowcy zapowiedzieli protest pod siedzibą TSUE lub blokadę autostrady w Niemczech. Zapowiadają też, ,,drastyczne akcje protestacyjne” o zasięgu międzynarodowym.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY