Konferencja o przyszłości UE. Szymański o autonomii strategicznej UE

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konrad Szymański

Minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański / Fot. PAP/Rafał Guz

– Ważne, by wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE – powiedział w czwartek minister ds. UE Konrad Szymański.
  • Szymański zaznaczył, że przez pandemię obecnie autonomia strategiczna to również zagadnienie z obszaru relacji handlowych.
  • Zaznaczył, że transfery przynoszą Polsce realne korzyści, jednak wraz z bogaceniem się kraju ich rola będzie słabnąć.
  • Zapewniał również, że Polska jest nie tylko biorcą, ale też dawcą wzrostu gospodarczego w UE oraz bezpieczeństwa.
  • Zobacz także: Morawiecki nie pojawi się na szczycie w Budapeszcie. Powodem spór o Turów

Konferencja o przyszłości UE

W czwartek z udziałem ministra ds. UE, ekspertów i analityków odbyła się konferencja o przyszłości UE zorganizowana w kancelarii premiera.

W wystąpieniu otwierającym konferencję Konrad Szymański podkreślał, że termin „autonomia strategiczna” przed kryzysem migracyjnym był stosowany w debacie na temat relacji międzynarodowych. Natomiast w wyniku kolejnych kryzysów przeniknął do szerszej grupy odbiorców.

Zaznaczył, że obecnie autonomia strategiczna to nie tylko zagadnienie z obszaru bezpieczeństwa, ale w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią, także z obszaru relacji handlowych. Ocenił, że to nowe zjawisko z uwagi na to, że UE była zawsze beneficjentem wolnego handlu, a obecnie musi zmierzyć się z pytaniami o kształtowanie handlu międzynarodowego, skrócenie łańcuchów dostaw, protekcjonizm.

Szymański stwierdził, że bardzo często w dyskusji publicznej członkostwo w Unii redukowane jest do transferów finansowych. Zaznaczył, że transfery przynoszą Polsce realne korzyści, jednak trzeba zauważyć, że wraz z bogaceniem się kraju ich rola będzie słabnąć.

– Zyski Polski z integracji europejskiej w obszarze integracji handlowej, przepływów handlowych są około dziesięciokrotnie wyższe niż ten niezwykle pozytywny bilans transferów bezpośrednich

– powiedział Szymański.

Zaznaczył, że korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej, a nie tylko na transferach.

Postawmy wspólny rynek w centrum myślenia o autonomii Unii

Minister ds. UE zapewniał, że Polska jest nie tylko biorcą, ale też dawcą wzrostu gospodarczego w UE oraz bezpieczeństwa. Zwłaszcza na granicy wschodniej Wspólnoty.

Zaznaczył, że wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku, dlatego ważne jest, aby ten rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE na przyszłość.

To klucz do polskiego stanowiska i w tej dziedzinie nic się nie zmieniło od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej

– powiedział Szymański.

wpolityce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY