Kita o kampanii prezydenckiej we Francji: “Zemmour będzie się starał zabrać głosy Le Pen” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita w MN

Kacper Kita w MN. / Fot. You Tube/ Media Narodowe.

Gościem Raportu Geopolitycznego był Kacper Kita. Redaktor portalu Nowy Ład omówił bieżące zagadnienia kampanii wyborczej we Francji ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na francuskiej prawicy.
  • Kita mówiąc o nadchodzących wyborach we Francji wskazał wszystkich najważniejszych pretendentów do przejęcia Pałacu Elizejskiego.
  • W poniedziałkowym programie, Kacper Kita przybliżył widzom sylwetkę jednego z najbardziej kontrowersyjnych prawicowych kandydatów – Erica Zemmoura.
  • Ekspert uważa, że Le Pen i Zemmour są w tej chwili skazani na konflikt, jednak nie musi to oznaczać porażki Le Pen.
  • Zobacz także: Francuski MSZ krytykuje administrację Bidena: “Podważanie zaufania między sojusznikami”

Kacper Kita wypowiedział się o starcie kampanii prezydenckiej we Francji. Ekspert omówił najnowsze wyniki sondaży i skupił się w szczególności na sytuacji francuskiej prawicy. Tematem w tym zakresie była kandydatura Erica Zemmoura oraz jego potencjalna walka o głosy prawicowego elektoratu z Marine Le Pen. W programie, ekspert odniósł się również do niedawni zawartego paktu obronnego AUKUS i reakcji francuskiego MSZ w tym zakresie,

Kita o starcie kampanii prezydenckiej we Francji

Kita mówiąc o nadchodzących wyborach we Francji wskazał wszystkich najważniejszych pretendentów do przejęcia Pałacu Elizejskiego. Oprócz Emmanuela Macrona i Marine Le Pen, ekspert wskazał również m.in. Erica Zemmoura, Xaviera Bertranda, Jean-Luca Mélenchona i Anne Hidalgo.

Kacper Kita przybliżył widzom sylwetkę jednego z najbardziej kontrowersyjnych kandydatów, Erica Zemmoura.

“Jest to francuski dziennikarz, publicysta, który przez lata budował sobie pozycje najpierw w prawicowym main-streamie, a potem zajmując coraz bardziej radykalne pozycje- przede wszystkim antyislamskie.” – powiedział Kita.

“Celem jego kandydatury jest przemawianie do Francuzów bardzo radykalnym językiem cechującym się odwołaniem do historii i literatury, co Francuzom imponuje. Stara się ich na powrót zakorzenić” – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Konflikt interesów na linii Le Pen-Zemmour

Eksperta zapytano o skutki startu Zemmoura, które mogą uderzyć bezpośrednio w wynik wyborczy Marine Le Pen.

“Zemmour zabiera wyborców w większym stopniu nie Le Pen, tylko kandydatom centro-prawicy. To jest o tyle ciekawe, że we Francji wciąż sile są podziały, które wynikają nie stricte z kwestii ideowych, co z historycznych. (…) Le Pen reprezentuje tą historyczną prawicę, która była przeciwko de Gaullowi (…) natomiast Zemmour wywodzi się z prawicy Gaullistowskiej. (…) Na Zemmoura najchętniej zagłosują wyborcy, ci najbardziej radykalni, prawicowi przedstawiciele prawicy Gaullistowskiej.” – wskazuje ekspert.

“Oczywiście Zemmour będzie się starał zabrać Le Pen (elektorat-przyp.red) bo jego celem jest ją przeskoczyć. (…) na ten moment najbardziej korzystny dla Zemmoura sondaż to był sondaż, gdzie Le Pan miał 19%, a on 10%” – wskazuje Kita.

Ekspert uważa. że Le Pen i Zemmour są w tej chwili skazani na konflikt. Zdaniem redaktora Nowego Ładu, w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, w którym Le Pen wejdzie do drugiej tury z obniżonym wynikiem to może być to dla niej korzystne. Będzie ona miała bowiem kandydata, który prawdopodobnie ją poprze.

“Paradoksalny sposób, w jaki kandydatura Zemmoura może pomóc Le Pen to jest to, że ona się na jego tle będzie wydawała mało radykalna. Wyborcy, którzy nie będą chcieli zagłosować na Zemmoura, gdyż jest zbyt radykalny będą mogli się przemóc do niej” – kontynuuje Kacper Kita.

W dalszej części programu, ekspert odnosi się do wyrazistych wypowiedzi Erica Zemmoura. Kacper Kita komentuje także odpowiedź francuskiej dyplomacji na zawarcie paktu obronnego AUKUS. Całość nagrania znajduje się na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY