Müller: Polski rząd nie zamknie kopalni Turów

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji prasowej

Rzecznik rządu Piotr Müller / Fot. PAP / Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller oznajmił, że zamknięcie kopalni Turów miałoby poważne konsekwencje. Wstrzymanie prac kopalni zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego.
  • Rzecznik rządu zaznaczył, że żadne decyzje Trybunału nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.
  • Dodał, że polski rząd dąży do polubownego rozwiązania sporu z Czechami.
  • PGE, właściciel kopalni i elektrowni Turów, zapowiada, że będzie dalej pracować.
  • Zobacz także: Kara dla Polski za kopalnię Turów. Pół miliona euro dziennie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że Polska ma płacić na rzecz KE 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy. Tymczasem Piotr Müller oświadczył, że Polski rząd nie zamknie kopalni Turów.

Zaznaczył on, że miałoby to „negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz w szerszym zakresie – dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia codziennego”.

– Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru 

– napisał Müller w opublikowanym w internecie stanowisku ws. postanowienia TSUE.

Müller: Polski rząd nie zamknie kopalni Turów

 Zaznaczył, że elektrownia Turów odpowiada za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii. Natomiast od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw.

– Kara finansowa, o której mówi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym. Podważa trwający proces polubownego załatwienia sprawy 

– argumentuje rzecznik rządu.

Müller dodał, że polski rząd dąży do polubownego rozwiązania sporu z Czechami.

– Najlepszym na to dowodem są trwające rozmowy ze stroną czeską mające na celu uzgodnienie w formie umowy międzynarodowej kompleksowych ram oceny i monitorowania wpływu działalności kopalni w regionie

– napisał rzecznik rządu.

Polska Grupa Energetyczna, właściciel kopalni i elektrowni Turów, zapewniła, że będzie dalej pracować. Posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe, ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY