- Rzecznik rządu zaznaczył, że żadne decyzje Trybunału nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.
- Dodał, że polski rząd dąży do polubownego rozwiązania sporu z Czechami.
- PGE, właściciel kopalni i elektrowni Turów, zapowiada, że będzie dalej pracować.
- Zobacz także: Kara dla Polski za kopalnię Turów. Pół miliona euro dziennie
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że Polska ma płacić na rzecz KE 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy. Tymczasem Piotr Müller oświadczył, że Polski rząd nie zamknie kopalni Turów.
Zaznaczył on, że miałoby to „negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz w szerszym zakresie – dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia codziennego”.
– Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru
– napisał Müller w opublikowanym w internecie stanowisku ws. postanowienia TSUE.
Müller: Polski rząd nie zamknie kopalni Turów
Zaznaczył, że elektrownia Turów odpowiada za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii. Natomiast od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw.
– Kara finansowa, o której mówi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym. Podważa trwający proces polubownego załatwienia sprawy
– argumentuje rzecznik rządu.
Müller dodał, że polski rząd dąży do polubownego rozwiązania sporu z Czechami.
– Najlepszym na to dowodem są trwające rozmowy ze stroną czeską mające na celu uzgodnienie w formie umowy międzynarodowej kompleksowych ram oceny i monitorowania wpływu działalności kopalni w regionie
– napisał rzecznik rządu.
Polska Grupa Energetyczna, właściciel kopalni i elektrowni Turów, zapewniła, że będzie dalej pracować. Posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe, ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
polsatnews.pl, money.pl