Kara dla Polski za kopalnię Turów. Pół miliona euro dziennie

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kopalnia Turów

Kopalnia Turów / Fot. MEDIA WNET/ Wikimedia Commons

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że Polska ma płacić na rzecz KE 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy.

Kara dla Polski to 500 tys. euro dziennie. Zobowiązał nas do tego wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

Kara dla Polski

– Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia

– można przeczytać w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. przedłużono koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Czeski chcieli zamknięcia kopalni

W lutym czeski rząd skierował do TSUE skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów. Czesi argumentowali, że rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech. Nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Węgiel z kopalni był jednak głównym paliwem lokalnej elektrowni – wstrzymanie wydobycia będzie wiązało się także z wyłączeniem bloków. 

bankier.pl, rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY