W Białymstoku otwarto Muzeum Pamięci Sybiru

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Muzeum Pamięci Sybiru

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku / Fot. PAP/Artur Reszko

W rocznicę agresji sowieckiej odbyły się uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. Ta ogólnopolska instytucja ma opowiadać o zsyłkach Polaków na Sybir.
  • 17 września – dzień otwarcia muzeum to jednocześnie Dzień Sybiraka i rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku.
  • Białystok nie jest miastem przypadkowym, ponieważ to miejsce, które zawsze leżało na pograniczu, na skraju kresów. 
  • Prezydent RP: Polacy są jak trawa, wojna może przez nich przejść, cierpienie może przez nich przejść, podnoszą się za każdym razem.
  • Zobacz także: NSA zdecydował. Działka na Westerplatte wraca do Gdańska

W piątek w Białymstoku oficjalnie otwarto  Muzeum Pamięci Sybiru. Uroczystość odbyła się w 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, w Dniu Sybiraka. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński raz władze Białegostoku i Sybiracy.

Otwarto Muzeum Pamięci Sybiru

Placówka znajduje się w miejscu starych, wojskowych magazynów, nieopodal których Sowieci upychali Polaków do bydlęcych wagonów. 

Gdy w 2010 r. podjąłem decyzję o budowie w tym miejscu Muzeum Pamięci Sybiru, kierowała mną przede wszystkim chęć spełnienia marzeń Sybiraków, by powstało miejsce, które upamiętni ich niezłomność i hart ducha

– powiedział prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

„Polacy są jak trawa”

Andrzej Duda złożył wyrazy szacunku w imieniu Polaków wszystkim, którzy walczyli i cierpieli wywiezieni na Sybir.

– To miejsce pokazujące życie i tragedię, cierpienie, ale pokazujące także to, w jaki sposób Polacy sobie radzili. Polacy są jak trawa, wojna może przez nich przejść, cierpienie może przez nich przejść, podnoszą się za każdym razem, żyją, trwają, rozwijają się i wracają w swoje dawne miejsce, żeby budować Polskę

– powiedział Andrzej Duda.

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to pierwsze w kraju muzeum, którego istotą jest troska o upamiętnienie tych, którzy zginęli w dramatycznych warunkach z dala od ojczyzny. Również tych którzy przeżyli deportację i zesłanie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jak podaje bialystok.tvp.pl, budowa kosztowała 44 miliony złotych. Z czego ponad 34,5 miliona pochodzi z budżetu Białegostoku, a ponad 9 milionów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa stała, która również jest już dostępna dla zwiedzających kosztowała 13 milionów złotych. 

bialystokonline.pl, bialystok.tvp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY