NSA zdecydował. Działka na Westerplatte wraca do Gdańska

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Westerplatte

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte / Fot. Twitter/ Ministerstwo Obrony Narodowej

Działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie miasta Gdańska. To decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok sądu jest prawomocny i ostateczny.
  • Miejscy urzędnicy: Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy.
  • Wciąż trwa jeszcze spór miasta z Muzeum II Wojny Światowej o działkę, na której ma powstać cmentarz.
  • Działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte została odebrana Gdańskowi w sierpniu 2019 roku.
  • Zobacz także: Trwa proces Radosława Sikorskiego. Ordo Iuris domaga się przeprosin

– Zgodnie z tym stanem prawnym przyszłoroczną uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Westerplatte będzie mogło zorganizować ponownie Miasto Gdańsk

– podaje Urząd Miasta Gdańska.

Działka na Westerplatte wraca do Gdańska

Decyzję, że działka na Westerplatte wraca do Gdańska podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Według miejskich urzędników wojewoda pomorski i Ministerstwo Rozwoju nie zastosowali się do zapisów własnej ustawy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Działka na Westerplatte została przejęta przez Skarb Państwa w 2020 r. Natomiast teren był zarządzany przez Muzeum II Wojny Światowej w imieniu Skarbu Państwa. Pomogła w tym specustawa przygotowana przez polityków PiS rok temu. Pozwala ona na wybudowanie oddziału muzeum – Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – na półwyspie. 

– Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 r. Okazuje się, że było to działanie, które w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA, miało bardzo wątpliwe podstawy prawne

– powiedział w rozmowie z Onetem Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska.

Buczkowski: Urzędnicy nie stosowali się do własnej ustawy

Buczkowski wskazał, że wyrok ten oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do własnej specustawy, która została przyjęta w szybkim tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem.

Wciąż trwa jeszcze spór miasta z Muzeum II Wojny Światowej o działkę, na której ma powstać cmentarz. Gdańsk przekonuje, że działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte powinna wrócić w posiadanie miasta. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał już wyrok, usuwający rozstrzygniecie ministerstwa z obiegu prawnego.

wiadomosci.gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY